Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
24/01/2023 - 10:30

Przegapiliście ważny termin w ZUS? Jeśli tego nie zrobiliście, robią to teraz za was

Do tej pory ten obowiązek ciążył na tych przedsiębiorcach, którzy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozliczali składki za więcej niż pięć osób, wkrótce dotyczyć to będzie także właścicieli małych firm, również jednoosobowych. O co chodzi? O profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Czas był do końca grudnia.  Teraz do akcji  wkroczył  ZUS

Jeszcze do niedawna profil na Platformie Usług Elektronicznych musieli mieć tylko ci przedsiębiorcy, którzy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozliczali składki za więcej niż pięć osób.  Teraz to się zmieniło. Ten ustawowy obowiązek ciąży nawet na tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.  

 - Ci, którzy profilu nie mieli, mogli go założyć do końca grudnia. Jeśli tego nie zrobili  do końca stycznia, zrobi to za nich ZUS, jeśli w placówce jest zapisany adres e-mail lub numer telefonu płatnika. Po założeniu profilu technicznego  przedsiębiorca otrzyma powiadomienie e-mail lub SMS.

czytaj też Zawieszony między życiem a śmiercią… To miał być dla Wojtka zwyczajny dzień w pracy

Profil założony przez ZUS nie jest aktywny

Trzeba dokończyć rejestrację – wyjaśnia Anna Szaniawska z biura prasowego regionalnego oddziału Zakładu.  -  Aby móc się zalogować na swoje konto PUE, trzeba mieć dane do logowania – login PUE i jednorazowe hasło. Te informacje można otrzymać w ZUS lub podczas e-wizyty, po potwierdzeniu tożsamości.

Co z przedsiębiorcami, którzy mają obowiązek odprowadzania składek  dopiero od stycznia nowego roku?

- Powinni sami zarejestrować konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić. Jeśli tego nie zrobią, ZUS założy im profil  zgodnie z przepisami. W takim wypadku trzeba dokończyć proces rejestracji-  tłumaczy Szaniawska.

czytaj też Aż tyle dają zarobić w Nowym Sączu? Poszybowały w górę pensje w dużych i średnich firmach 

Jakie są z tego korzyści

Jak wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, profil umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. - Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych – wylicza rzecznik.

czytaj też Ponad trzysta tysięcy zachorowań. Grypa rujnuje biznes przedsiębiorcom

-  Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, na przykład z banku lub urzędu – dodaje Żebrowski. ([email protected]) fot.jm Dziękujemy za przesłanie błędu