Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
02/09/2017 - 17:30

Poszaleli? Będą kary za radio w samochodzie

Szykuje się polowanie na samochodowe radia? Poczta Polska sprawdza, czy firmy zarejestrowały odbiorniki radiowe w autach. Jeśli nie, nakłada wysokie kary.

Taka informacja znalazła się na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Na celowniku kontrolerów są również firmy, które wzięły samochód w leasing. Za radio płaci wtedy leasingobiorca, bo to on korzysta z radia. Nie musi go nawet słuchać.

czytaj też To się da zrobić? Można nie płacić abonamentu RTV? Jest na to sposób

Media publiczne główkują jak przymusić Polaków do płacenia abonamentu, a Polacy główkują jak abonamentu nie płacić, szczególnie po tym, jak okazało się, że z tych, którzy mają kablówkę lub platformę cyfrową, zostanie ściągnięty haracz za TVP. I wymyślili. Sposób „na dziadka lub babcię”.

- Wystarczy, że używa samochodu, a to jest równoznaczne z używaniem radia - przytacza wypowiedź radcy prawnego gazeta.

Firmy leasingowe nie muszą informować swoich klientów o obowiązku zarejestrowania odbiorników radiowych na poczcie. Wynika on z przepisów ustawy o opłatach abonamentowych.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w 2017 roku do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa trafiło już 400 odwołań od decyzji nakładających sankcje finansowe. Dotyczą nie tylko odbiorników radiowych w autach, ale i telewizyjnych w siedzibach firm.

Przeczytaj też Płaczą i płacą. Sądecka skarbówka wchodzi ludziom na pensje za niepłacenie abonamentu RTV

Może się okazać, że to jeszcze nie koniec - pisze dziennik. - W kwietniu 2017 roku TVP proponowało, aby żądać abonamentu radiowego od wszystkich posiadaczy samochodów, a nie tylko od firm. W zamyśle telewizji miało to być realizowane poprzez przydzielenie instytucji odpowiedzialnej za egzekwowanie opłat abonamentowych prawa dostępu do danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Problem w tym, że dziś jest ona pełna błędów i wpisów o samochodach, które już dawno nie istnieją.

Obecnie opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 7 zł miesięcznie, czyli 84 zł rocznie.

(ami) fot. A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu