Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
27/09/2021 - 18:15

Poseł Arkadiusz Mularczyk: to milowy krok w budowie "sądeczanki"

Choć nowy przebieg "sądeczanki" nie został jeszcze ustalony, rząd zapewnia, że droga powstanie. Na razie udało się zrobić kolejny krok w urzędowej procedurze - GDDKiA złożyła dawno zapowiadany wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Kiedy pojedziemy nową "sądeczanką?"

- To milowy krok w kierunku realizacji tej ważnej dla Nowego Sącza, Sądecczyzny i Małopolski inwestycji drogowej - pisze poseł Arkadiusz Mularczyk o złożonym dziś przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla nowej DK 75, czyli słynnej "sądeczanki”.

Jak powiedział nam poseł Mularczyk, w swym wniosku GDDKiA wskazała trzy warianty przebiegu "sądeczanki", w tym również ten najdroższy, tak zwany "samorządowy", kosztujący ok. 7 mld zł, bo przewidujący m.in. budowę tuneli.

- Złożenie wniosku to naprawdę dobra wiadomość, bo na podstawie decyzji służb ochrony środowiska zostanie wybrany jeden wariant i wkrótce rozpoczną się dalsze przygotowania do budowy - dodaje Arkadiusz Mularczyk. - W tej sprawie zwołam też niebawem kolejne posiedzenie parlamentarnego zespołu, któremu przewodniczę, byśmy wspólnie dopilnowali tempa prac.

Dotychczas, na kolejnych etapach przygotowania inwestycji, przenalizowanych zostało co najmniej 25 wariantów przebiegu nowej drogi. Budowa Sądeczanki została ujęta w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych, a środki na jej realizację zostały zwiększone z pierwotnych 1,8 mld zł do 3,2 mld zł.

Inwestycja jest planowana do wykonania w systemie Projektuj i buduj, wg. wstępnych harmonogramów rozpoczęcie budowy przewidywane jest w 2026 r. Ministerstwo Infrastruktury liczy, że w najbliższym czasie uda się wypracować kompromis w sprawie przebiegu "sądeczanki", bo cały czas nie ma co do tego porozumienia.

Wprawdzie zainteresowane samorządy dogadały się między sobą w sprawie wytyczenia nowej trasy do Brzeska, ale wskazały wariant A, z dwoma tunelami, uznany przez GDDKiA za zbyt kosztowny. Generalna Dyrekcja za optymalny uważa wariant C. Zobacz projektowane mapy tras 

Złożenie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla nowej DK 75 było jednym z ustaleń spotkania na szczycie w sprawie "sądeczanki", jakie w czerwcu tego roku odbyło się w krakowskiej siedzibie GDDKiA. (tomasz.kowalski@sadeczanin.info) Fot. TK Dziękujemy za przesłanie błędu