Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
10/03/2017 - 07:50

Porozmawiajmy o Starym Sączu! Co jeszcze można zmienić?

15 marca w sali narad Urzędu Miejskiego w Starym Sączu odbędzie się debata w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2020.

Odbyły się już spotkania warsztatowe dla mieszkańców i interesariuszy gminy Stary Sącz, dotyczących projektu. Teraz czas na debatę publiczną (15 marca godz. 16.00) i składanie wniosków (do 17 marca).

Każdy z warsztatów rozpoczął się od  zaprezentowania uczestnikom założeń Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Stary Sącz na lata 2016-2020. Uczestnikom zaprezentowano przedsięwzięcia, które proponuje się umieścić w Gminnym Programie Rewitalizacji. Przypomnijmy, że wyznaczono cztery podobszary rewitalizacji (Stary Sącz - Rynek i Śródmieście, Gołkowice Dolne, Barcice Dolne i Barcice). W trakcie prezentacji uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania, czy zjawiska kryzysowe pokazane w Gminnym Programie Rewitalizacji (ustalone na podstawie danych statystycznych i informacji przekazanych z różnych instytucji)  odpowiadają rzeczywistym odczuciom mieszkańców.

Na przykład w Gołkowicach podstawowym zjawiskiem kryzysowym, obejmującym większość tego podobszaru rewitalizacji, które zostało zdiagnozowane w trakcie warsztatów, a którego nie było w proponowanym projekcie GPR jest kwestia statusu mieszkańców budynków w ciągu tzw. „kolonii józefińskiej”.  Budynki wykonane według starej technologii wymagają znacznych nakładów związanych z zapewnieniem minimalnego standardu mieszkalnego, jednak każda taka inwestycja wymaga zgody konserwatora zabytków, przygotowania „programu prac konserwatorskich”, itp. Właściciele posesji nie mają środków na przygotowanie takich dokumentacji, a tym bardziej na wykonanie remontów zgodnie z zaleceniami konserwatora – które z reguły powodują ponad dwukrotnie większe nakłady niż w budynkach nie objętych ochroną konserwatorską.

Zaproponowanym przez mieszkańców projektem były więc działania wspierające mieszkańców „kolonii józefińskiej” przy remoncie zabytkowych obiektów (pozyskiwanie środków na dokumentację projektową, pomoc w powołaniu stowarzyszenia lub fundacji, które to podmioty miałby by możliwość pozyskiwania środków na ten cel, itp.). Pojawiła się również propozycja budowy kompleksu rekreacyjno – sportowego na działce gminnej przy Osiedlu „Stokrotka”. W innych lokalizacjach wskazywano m.in. na konieczność podnoszenia jakości edukacji zawodowej, które było domeną Starego Sącza, remont i zagospodarowanie budynku „zerówki” – po zwolnieniu go przez Zespół Szkół w Barcicach, czy zabezpieczenie brzegu Popradu od strony drogi krajowej przed osuwaniem i wymywaniem, 

Więcej na stronie UM Stary Sącz

oprac. (KB)







Dziękujemy za przesłanie błędu