Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
18/11/2019 - 19:50

Pomoc w biznesowym wyścigu z czasem, czyli pełnomocnik. Jak go ustanowić?

Póki wszyscy nie mamy zdolności do alokacji pełnomocnik będzie jedną z najważniejszych instytucji w codziennym funkcjonowaniu przede wszystkim osób prowadzących własną dzielność gospodarczą. Kiedy i jak możemy powołać pełnomocnika?

Wyobraźcie sobie sytuację – z jednej strony najważniejszy w każdym biznesie jest klient, ale z drugiej strony równie ważne jest poczucie bezpieczeństwa i stabilności dla naszej firmy. Wyobraźcie sobie dalej - prowadzicie ważne rozmowy biznesowe, „klient nasz pan” żąda pełnej dyspozycyjności a tu stuka do nas ważna, terminowa sprawa do załatwienia w urzędzie – na przykład skarbowym, Urzędzie Miasta czy w ZUS-ie. Jak pogodzić obie potrzeby? I właśnie dotarliśmy do sedna – ratunkiem  może być pełnomocnik, z którego pomocy możemy korzystać nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale również na co dzień oddając na przykład firmie księgowej prowadzenie naszych rachunków. Kiedy i jak możemy powołać pełnomocnika? Dziś skupmy się na tzw. pełnomocnictwie ogólnym.

Kto może zostać pełnomocnikiem? Osoba powyżej 18-tego roku życia, która pełne zdolności prawne lub osoba prawna np. biuro księgowe. Możemy też udzielić pełnomocnictwa profesjonaliście: radcy prawnemu, adwokatowi lub rzecznikowi patentowemu i doradcy podatkowemu.

Zobacz też: Ile firm sądeckich dzięki temu ocaleje? Przywrócenie terminu

Profesjonalni pełnomocnicy mogą reprezentować firmę także w sprawach sądowych i poświadczać za zgodność z oryginałem kopię każdego dokumentu dotyczącego załatwianej sprawy a taki dokument traktowany jest przez sądy i administrację jak oryginał. I ważna uwaga - do niektórych czynności możemy udzielić pełnomocnictwa tylko pełnomocnikowi profesjonalnemu. Przykładem jest rejestracja firmy w KRS.

Do jakich czynności możemy ustanowić pełnomocnika? Na przykład do codziennych spraw związanych z prowadzeniem firmy: nadawania i odbioru korespondencji, reprezentowania firmy lub prowadzenia negocjacji. Możemy mu dać prawo do reprezentowania naszej firmy przy podpisywaniu umów handlowych – to tak zwane pełnomocnictwo rodzajowe. Możemy mu też udzielić tzw. pełnomocnictwa szczególnego choćby do zakupu określonego do sprzedaży lub zakupu określonego składnika majątku trwałego firmy.

Jak udzielić pełnomocnictwa? Czynność ta wymaga zachowania formy pisemnej - dokument musimy podpisać odręcznie lub przy użyciu podpisu elektronicznego (forma elektroniczna pełnomocnictwa). Uwaga! Jeśli chcemy posługiwać się kserokopią pełnomocnictwa to musi być ona być poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza, adwokata, radcę prawnego albo organ, który dokument wystawił. Każde pełnomocnictwo musi zawierać informacje: kto i kogo upoważnia, od kiedy i do kiedy oraz do czego.

Druki do pobrania: pełnomocnictwo ogólne w PDF, pełnomocnictwo ogólne WORD (wersja edytowalna)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

Oprac. ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu