Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
06/05/2021 - 10:10

Podniosą wiek emerytalny. Pani Ewa będzie po sześćdziesiątce tańczyć na rurze

Czy znowu zaczyna się majstrowanie przy wieku emerytalnym, który podwyższył nam rząd za czasów Platformy Obywatelskiej, a rząd Prawa i Sprawiedliwości na powrót go obniżył? Premier Morawiecki chce, by Polacy dłużej pracowali i zamierza wprowadzić innowacje w systemie emerytalnym.

Kiedy Rząd Platformy Obywatelskiej podwyższył wiek emerytalny, hitem internetu był mem przedstawiający leciwą panią ze strapioną miną, która czyta urzędowy list. „Pani Ewa właśnie się dowiedziała, że jeszcze piętnaście lat musi tańczyć na rurze” – brzmiał memowy komentarz.

Czytaj tez Idzie rewolucja do seniorów. Będą emerytury bez podatku

Czy szykuje się powtórka z zaprawionego goryczą humoru? Czy znowu czeka nas wydłużenie wieku emerytalnego? Jak pisze money.pl takie zapisy znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy, dzięki któremu Polska otrzyma z Brukseli 58 miliardów euro na odbudowanie gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią.

- Rząd proponuje coś, co nazywa "efektywnym wydłużaniem wieku emerytalnego". Miałoby to polegać na wprowadzeniu systemu szkoleń i zachęt do dłuższej pracy – pisze serwis i przytacza fragmenty dokumentu - Brakuje odpowiednich narzędzi motywacyjnych dla osób zbliżających się do wieku emerytalnego - nie są oni zainteresowani podejmowaniem działań na rzecz dostosowania swoich kwalifikacji do zmieniających się wymogów.

Wabikiem na emerytów ma być obniżenie podatku dochodowego od zarobków osiąganych w wieku emerytalnym, jednak zysk z pracy trafiałby nie na emeryckie konto, tylko na Indywidualne Konto Emerytalne, do wykorzystania w przyszłości.

- Rząd w Krajowym Planie Odbudowy chyba po raz pierwszy tak stanowczo przyznał, że wiek emerytalny w Polsce (60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn) jest niski co, przy niekorzystnych zmianach demograficznych oznaczać będzie w dłuższej perspektywie pogłębianie się niekorzystnej sytuacji w zakresie dostępności pracowników – komentuje te doniesienia na łamach Business Insider Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju

Czytaj też Przychodzi cichcem. Pustoszy nasze portfele i demoluje domowe budżety  

Jego zdaniem rząd zauważa, że ewentualne podniesienie wieku emerytalnego ma obecnie niską akceptację społeczną. - To skutek politycznego, populistycznego wykorzystywania wieku emerytalnego jako oręża w walce wyborczej. Rolą rządu jest edukacja, informowanie społeczeństwa, prowadzenie kampanii informacyjnej o konsekwencjach obniżenia wieku emerytalnego, pokazywanie pozytywnych przykładów, pokazywanie doświadczeń w innych krajach – ocenia ekspert.

Na razie nieznane są szczegóły proponowanych rozwiązań, ale jak twierdzi ekonomista,  będzie to koszt dla budżetu, a pomysł mało skuteczny. - Dłużej aktywni będą ci, którzy i tak dłużej by pracowali. Ta kosztowana ulga raczej nie zadziała. Już dzisiaj każdy rok dłuższej pracy to emerytura większa o 8 proc, a mimo to większość ucieka na emeryturę zaraz po osiągnięciu ustawowego wieku.

Bodziec w uldze PIT będzie znacząco mniejszy. Czyli nie zadziała. Ponadto, dlaczego młodzi, aktywni pracujący mają dopłacać kobiecie, w relatywnie dobrym zdrowiu, która przepracuje do 61. roku życia, podczas gdy wiek emerytalny kobiet w krajach zachodnich już dzisiaj jest dużo wyższy.

Zdaniem Dudka to złe i niesprawiedliwe rozwiązanie, bo teraz dziesięciu pracujących utrzymuje około trzech emerytów, a za kilkadziesiąt lat ta dziesiątka pracujących będzie utrzymywać już prawie dziesięciu emerytów.

 - A my jeszcze chcemy dołożyć im podatki, aby finansować ulgi emerytalne? – mówi ekonomista i dodaje, że to jest nieuczciwe wobec społeczeństwa. - W większości krajów zachodnich udało się osiągnąć konsensus ponad podziałami i tam wiek emerytalny jest wyższy. W Polsce też jest na to rozwiązanie. Potrzebujemy konsensusu ponad podziałami politycznymi, a całą inwencję w straszeniu wiekiem emerytalnym zamienić na edukację i przekonanie społeczeństwa o nieodzowności wydłużenia wieku emerytalnego, tak jak w innych krajach UE – podsumowuje Sławomir Dudek. ([email protected]) fot. pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu