Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 13 listopada. Imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy
24/06/2019 - 17:40

Piwniczna-Zdrój: jak zapłacić mniej za parkowanie na rynku?

Opłaty za parkowanie - szczególnie w miejscowościach turystycznych – zawsze wywołują wiele kontrowersji. Nie inaczej jest z opłatami pobieranymi na rynku, w sercu Piwnicznej-Zdroju. Ale jeśli radni 27 czerwca zgodzą się z propozycją burmistrza, będzie tu można zaoszczędzić.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: legitymacja i wchodzisz na basen za darmo. Ale jak to?

Na wstępie przypomnijmy zasady uiszczania opłat obowiązuje od stycznia tego roku. Wtedy właśnie - po zażartych dyskusjach zarówno wśród mieszkańców jak i samorządowców - parkomat wrócił na swoje - zajmowane wcześniej miejsce a Urząd Miasta i Gminy podał do publicznej wiadomości stawki, jakie obowiązują tu za parkowanie.

I tak opłaty w parkometrze wynoszą:
1 zł do 30 minut – to tak zwana opłata minimalna
2 zł za pierwszą i każdą następną godzinę

Jednocześnie kierowcy mogą wykupić jednorazowo abonament. Opłatę można uiścić na dwa sposoby w kasie lub robiąc przelew na konto Urzędu Miejskiego w Piwnicznej-Zdroju,              
nr konta: 83 8813 0004 2001 0000 7100 0002
Koszt takiego abonamentu to 50 zł miesięcznie.

Tyle samo trzeba zapłacić jeśli nie uiścimy opłaty albo przekroczymy opłacony czas parkowania.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: gmina robi inwentaryzację w przedszkolach. Idzie nowe!

W tytule przelewu za abonament miesięczny należy wpisać: „abonament za postój samochodu – nr rejestracyjny - miesiąc – rok”. Wydruk przelewu lub potwierdzenie z kasy Urzędu należy umieścić za przednią szybą samochodu. Na wydruku można zasłonić swoje dane osobowe i nr konta, natomiast widoczny musi być tytuł przelewu i odbiorca. Można też pobrać sobie potwierdzenie z kasy Urzędu.

Informacje o opłatach i to obowiązkowych nigdy kierowców nie cieszą, ale mamy dla nich też i dobre nowiny - osoby , które wykupią abonament na luty br. nie musza w ostatnich dniach stycznia opłacać godzinowej stawki - wystarczy za przednią szybą umieścić potwierdzenie lutowego abonamentu.

Choć utrzymano wysokość stawek – stosowną uchwałą rady - z 2018 roku, to skończyła się już możliwości uiszczania opłat u inkasenta, bo gmina całkowicie zrezygnowała z obsługi parkingu przez osoby trzecie. Jak dowiedzieliśmy się od burmistrza Dariusza Chorużyka gmina chce dochód przeznaczyć na promocję. Przy czym najpierw pierwszy ustawiony parkomat musi zarobić na drugie takie urządzenie, które będzie ustawione po przekątnej po drugiej stronie tak by kierowcy nie musieli długo szukać miejsca, gdzie można uiścić opłatę.

Teraz władze gminy chcą wyjść naprzeciw kierowcom. Uznano bowiem, że nie każdy ma potrzebę – szczególnie turysta czy kuracjusz – korzystania z parkingu w sercu miasta aż przez miesiąc. Tym samym już na najbliższą sesję, 27 czerwca radni dostali pod dyskusję kolejną nową propozycję. Jaką? Otóż gmina chce wprowadzić jeszcze jeden rodzaj abonamentu. Ma to być abonament tygodniowy, którego koszt to jedynie 15 złotych. Dlaczego piszemy jedynie? Bo w ramach tej opłaty auto może stać przez siedem dni bez ograniczeń. Inna rzecz, że jedna gałka lodów w lodziarni w Piwnicznej-Zdrój to wydatek w wysokości 3 a 3,5 zł. Co na to radni? Przekonamy się podczas sesji.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sądeczanin MOTO 2019