Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
13/03/2024 - 06:35

Ostatnie tanie zakupy bez podatku będą na wielkanocne stoły. Rząd nie przedłuży zwolnienia z VAT

Ostatnia tak tania Wielkanoc. Kolejne zakupy jakie będziemy robić po świętach będą droższe nawet o 5 procent. Czy są produkty, które w związku z tym warto w ostatnie dni marca kupić je na zapas?

Takich produktów jest dużo, bo najniższą stawką podatku od towarów i usług objęte są głównie produkty rolne nieprzetworzone i małoprzetworzone.

Koniec 0% stawki VAT na podstawową żywność

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze po 31 marca 2024 r. Jej podstawą jest utrzymujący się trend spadkowy inflacji oraz korzystne prognozy dynamiki cen żywności.

Okresowe obniżenie stawki VAT do 0% na żywność, która wcześniej objęta była stawką 5%, obowiązuje od 01.02.2022 r. Dotyczy zatem podstawowych produktów spożywczych wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, takich jak owoce, warzywa, produkty ze zbóż, nabiał czy mięso.

Na zapas można więc kupić mąkę, cukier, jaja, makarony, wiele artykułów nabiałowych, oleje i oliwy, wodę itp. Robiąc teraz zakupy na paragonie i fakturze łatwo wyszczególnimy produkty aktualnie objęte VAT 0 proc. – to one podrożeją od 1 kwietnia.

Zerowa stawka VAT dla tej grupy produktów została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 r. na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym. Rozporządzenie w tej sprawie miało obowiązywać do końca 2023 roku, ostatecznie jednak przedłużono to rozwiązanie na kolejne trzy miesiące.

Ministerstwo Finansów ogłosiło 12 marca, że kolejnego przedłużenia nie będzie, co oznacza, iż wprowadzone czasowo rozwiązanie (obniżona zerowa stawka VAT na niektóre produkty spożywcze) przestanie mieć zastosowanie z dniem 31 marca 2024 r.

Dlaczego koniec zwolnienia z VAT żywności

Ministerstwo podało w opublikowanym dziś komunikacie, iż na podstawie wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc. i jest to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym od marca 2021 r. Wyraźny spadek odnotowano także względem rocznego tempa wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych. Jest on najniższy od września 2021 r. i wynosi 4,9%.

Kolejnym argumentem podanym przez Ministerstwo, wspierającym decyzję o nieprzedłużaniu zerowego VAT, są szacunki dotyczące inflacji i jej dynamiki w najbliższych miesiącach. Zgodnie z nimi, w lutym i marcu zarówno inflacja (r/r) jak i roczne tempo wzrostu cen żywności utrzymają się w tendencji spadkowej.

Podatkowy problem właścicieli sklepów

Jak zwracają uwagę autorzy Alertu Podatkowego Deloitte, zmiany stawek VAT jednocześnie oznaczają wyzwania dla podatników, którzy dokonują obrotu tymi produktami. Mają oni czas do końca marca na dokonanie odpowiednich zmian w systemach i procedurach (np. zmian dotyczących prezentacji cen w sklepach), by zapewnić stosowanie właściwych stawek VAT już od 1 kwietnia 2024 r.

Co więcej, powrót do 5% VAT na ww. towary może stanowić szczególne wyzwanie dla sprzedawców użytkujących kasy fiskalne. Z technicznego punktu widzenia kasa zapewnia m.in. blokowanie sprzedaży danego towaru, gdy wartość stawki podatku została podwyższona, jeżeli wcześniej była obniżona (tzw. schodek podatkowy). To oznacza, że przy powrocie do 5% stawki VAT, sprzedaż wybranych towarów może zostać zablokowana, o ile obejmuje towar o takiej samej nazwie, dla którego nastąpiła zmiana stawki.  [email protected]) fot. StockSnap/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu