Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
30/11/2023 - 08:55

Odszkodowania za odwołane lub spóźnione loty płatne będą w 14 dni. Rewolucja w prawach podróżujących konsumentów

Nareszcie Unia Europejska wprowadzi prawo chroniące skuteczniej konsumentów podróżujących środkami transportu zbiorowego i korzystających z biur podróży. Odszkodowania mają być wypłacane w ciągu 14 dni, biura podróży nie będą miały prawa brać wyższej zaliczki niż 25 procent, a ochroną po raz pierwszy objęte będą też usługi łączone, np. samolot-autobus. Jeśli samolot się spóźni i autobus odjedzie, podróżny dostanie odszkodowanie.

Co ważne, nowe przepisy jasno określą odpowiedzialność pośredników wobec pasażerów na takich samych zasadach jak przewoźnik, by uniemożliwić powszechną dziś praktykę, w której pośrednicy i firmy transportowe nawzajem obarczają się winą, pozostawiając poszkodowanego pasażera z niczym.

Odszkodowanie w 14 dni i bez wciskania vouchera zamiast gotówki

Komisja Europejska finalizuje prace nad zmianami w kilku ważnych dyrektywach, które dotyczą różnych aspektów podróżowania i korzystania z biur podróży: dyrektywy o prawach pasażera, dyrektywy w sprawie podróży zorganizowanych oraz zawierających przepisy z zakresu transportu łączonego.

Zgodnie z nowymi przepisami w razie spóźnienia lub odwołania lotu przewoźnik musi zwrócić pieniądze w ciągu 14 dni. Jeśli zakup miał miejsce u pośrednika, jego dotyczyć mają te same zasady. W takim przypadku przewoźnik będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania pośrednikowi w ciągu 7 dni, by ten mógł je wypłacić konsumentowi.

Co ważne, pośrednik wypłaci pełną kwotę odszkodowania – bez pobierania marży i kosztów operacyjnych.

Nowe przepisy uporządkują też same odszkodowania. Teraz np. linie lotnicze za spóźniony lub odwołany lot przekazują klientom vouchery zamiast gotówki. W przyszłości będzie to też możliwe, ale pod warunkiem, że pasażer wyrazi zgodę na takie rozwiązanie. Na dodatek jeśli bonu w terminie nie wykorzysta, będzie mógł zażądać gotówki.

Jedna reklamacja zamiast wielu i pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Lepiej mają być też chronieni klienci korzystający z usług biur podróży. Co do zasady będą one mogły żądać zaliczki nie wyższej niż 25 proc. wycieczki czy imprezy pobytowej, a pełnej kwoty nie wcześniej niż przed upływem 28 dni przed jej rozpoczęciem.

W przypadku reklamacji dotyczących podróży łączonych, np. samolotem i autobusem, nie trzeba będzie oddzielnie ubiegać się o odszkodowania – reklamację klient złoży na jednym formularzu.

Dla klientów biur podróży i przewoźników działających na terenie krajów Unii Europejskiej będzie działał specjalny portal internetowy, w którym od razu dowiedzą się jakie odszkodowanie im się należy za spóźniony czy odwołany lot albo imprezę turystyczną i za pośrednictwem którego będą mogli od razu aplikować o należne im z tego tytułu odszkodowania.   

([email protected]) fot. 822640/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu