Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
24/04/2024 - 06:50

Od stycznia zapłacimy nawet 3 zł kaucji kupując napój w butelce? Jakie zmiany w przepisach szykuje rząd

System kaucyjny w Polsce, zalecany przez Unię Europejską jest wprowadzany z opóźnieniem i daje mało czasu firmom na jego wdrożenie. Nie chodzi bowiem tylko o pobieranie od 1 stycznia 2025 r. kaucji – 1 zł od butelki szklanej lub 50 groszy od plastikowej oraz puszki, ale o zorganizowanie systemu zagospodarowania tych opakowań i zwrotu kaucji.

Branża zaapelowała do premiera Donalda Tuska o zmiany w ustawie uchwalonej przez stary Sejm w połowie minionego roku a przede wszystkim przesunięcie terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego. Jaka jest odpowiedź rządu?

Będą zmiany w systemie kaucyjnym nim ten został wdrożony

W odpowiedzi na apel skierowany do Premiera Donalda Tuska, o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach, Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że tak jak sygnatariusze pisma widzi potrzebę zmian.

Jak podkreśla wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska , problem systemu kaucyjnego jest trudny, ponieważ jest systemowy. Dotyczy każdej Polki i każdego Polaka. Dotyka szerokiego grona interesariuszy: przedsiębiorców, wytwórców napojów, branży sklepowej, samorządów i organizacji proekologicznej. Staramy się te wszystkie głosy zebrać i pogodzić ze sobą.

Obecnie w Polsce każdy z nas płaci za opakowanie trzy razy: przy zakupie napoju, w opłacie za wywóz odpadków komunalnych oraz w tym, co z budżetu państwa trafia do unijnego budżetu w opłacie Polski z tytułu niepoddanych recyklingowi opakowań.

Tylko w ubiegłym roku było to ponad 2 mld złotych. System kaucyjny oznacza ulgę dla środowiska, mniejsze koszty wywozu naszych odpadów może dać niższe opłaty do UE, bo więcej opakowań będziemy recyklingować, wyjaśnia Anita Sowińska.

Oznacza to, że nie podlega dyskusji termin wdrożenia systemu i od 1 stycznia przyszłego roku dopłacać będziemy do ceny napojów określone kwoty.

Zapłacimy złotówkę lub 50 groszy od każdego opakowania, a może więcej?

Nie jest jednak wykluczone, że kaucja będzie wyższa. Nie brakuje głosów, że powinna nawet wynosić 3 zł od butelki i 1 zł od każdego innego opakowania. To oznacza automatyczny wzrost ceny – bo tym jest dla konsumenta to co płaci w kasie sklepu – piwa np. z 4 do 7 zł.

Jak informuje resort klimatu, rząd rozpoczął analizy przyjętej przez poprzedników ustawy z lipca 2023 roku, wprowadzającej w Polsce system kaucyjny.

– Mieliśmy do niej wiele uwag i wiedzieliśmy, że zaproponowane przepisy nie dadzą spodziewanego efektu, także dlatego, że branża spożywcza ma wiele wątpliwości do przyjętych schematów działania systemu – wskazuje stanowisko wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Od marca 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi konsultacje z branżą spożywczą. W wyniku tych konsultacji w nowelizacji przepisów rząd wprowadzi mechanizm tzw. podążania kaucji za produktem, czyli pobierania kaucji na każdym etapie obrotu towarem od producenta do konsumenta, co w opinii branży rozwiąże kilka problemów w systemie. Między innymi zapobiegnie to ewentualnym nadużyciom przy rozliczaniu pobranej kaucji z jednostkami handlowymi i zagwarantuje operatorom środki finansowe do rozliczeń.

Przesunięty zostanie o rok termin wprowadzenia kaucji, ale wyłącznie od opakowań od napojów mlecznych, rząd zgodził się z opinią, iż wszyscy uczestnicy rynku potrzebują więcej czasu na rozwiązanie kwestii sanitarnych.

Ponadto nastąpi ważna zmiana dla samorządów – zakres sprawozdań dla samorządów będzie pozwalał zaliczyć im recykling z systemu kaucyjnego do realizacji wymaganych poziomów zbiórki w gminach.

Ponadto według opinii Ministerstwa Finansów, VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku tych wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Przepisy dotyczące systemu kaucyjnego wprowadzone zostały ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Podstawą prac nad ustawą była dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa SUP).    [email protected]) fot. pasja1000/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu