Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/03/2023 - 09:00

Od przyszłego roku inaczej będą dzielone pieniądze na termomodernizacje. Kto skorzysta, kto straci?

Pisaliśmy już o szykującej się od przyszłego roku prawdziwej rewolucji w programach takich jak Czyste Powietrze, STOP Smog czy Mój Prąd, co związane jest ze zmianą priorytetów w polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Choć nie znamy jeszcze szczegółów nowych programów, wiadomo jakie będą ich założenia ramowe.

A stąd już prosta droga do ustalenia, na jakie cele będzie najwięcej pieniędzy ze środków publicznych oraz jakie grupy konsumentów oraz przedsiębiorstw liczyć mogą na największe dofinansowanie.

Budynki klasy G do szybkiej poprawy

Przyjęcie przez kraje Unii Europejskiej tzw. dyrektywy budynkowej w zmodernizowanej postaci oznacza prawdziwą rewolucję w finansowaniu odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji ze środków publicznych.

Konkretnie oznacza to zmianę zasad takich programów jak Czyste Powietrze czy STOP Smog, albo powstanie nowych. Niezależnie jednak od formy organizacyjnej, najbardziej  istotne są zmiany w zakresie -  dla kogo i na co pójdzie największe wsparcie.

Jeśli chodzi o przedmiot – będą to przede wszystkim najbardziej energochłonne budynki, tzw. wampiry energetyczne. W nowej, literowej klasyfikacji budynków, której wprowadzenie nakazała Unia Europejska – ma ona wejść w życie w Polsce od 2024 roku – budynki uzyskają klasę energetyczną na wzór pralek czy telewizorów, według liter – od A (zeroenergetyczne) po G (wampiry energetyczne).

W najbliższych latach główny wysiłek – a także pieniądze – mają pójść na termomodernizację budynków klasy G, by jak najszybciej można je było przeklasyfikować wyżej, do klasy F, a jeszcze lepiej E.

Tam pójdą największe dotacje od 2024 roku

To oznacza, że właściciele takich domów czy mieszkań znajdujących się w domach zaklasyfikowanych do grupy G, będą mogli liczyć na największe wsparcie finansowe w nowych programach (lub zmodernizowanych starych programach typu Czyste Powietrze).

W ramach prac renowacyjnych zmodernizowane mają więc zostać przede wszystkim te budynki, które działają niczym wampiry energetyczne - są nieefektywne i wymagają sporo węgla lub gazu do ogrzania.

Natomiast podmiotowo na szczególnie duże wsparcie mogą liczyć tzw, osoby ubogie energetyczne. Oznacza to, że w programach stosowane będzie kryterium dochodowe.

A pieniądze będą niemałe. Po pierwsze z KPO (krajowych planów odbudowy). Polski KPO przewiduje dofinansowanie do ok. 800 tys. nowych źródeł ciepła oraz ok. 700 tys. domów i mieszkań do kompleksowej termomodernizacji – i to tylko w ciągu trzech lat: 2024-2026.

Dodatkowo pieniądze na te przedsięwzięcia będą przyznawane bezpośrednio z nowego europejskiego programu – Społecznego Funduszu Klimatycznego, który ma być uruchomiony począwszy od 2026 r. ([email protected]) fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu