Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
19/03/2023 - 00:50

Od kwietnia ZUS wyliczał będzie nowe emerytury na podstawie mniej korzystnych przeliczników

27 marca br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikuje nowe tablice średniego dalszego trwania życia. To ważne dane dla osób przechodzących na emeryturę właśnie teraz, bo wysokość świadczenia wylicza się na podstawie tych tablic. Wszystko wskazuje na to, że dla wyliczeń będą one mniej korzystne od obowiązujących aktualnie, co oznacza, że być może warto nie zwlekać ze złożeniem wniosku o emeryturę do kwietnia.

Zobacz też: Będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Resort potwierdził

Dla osób, które nie muszą  natychmiast po ukończeniu ustawowego wieku emerytalnego składać wniosku o emeryturę - na przykład ze względu na brak sił lub innych powodów uniemożliwiających dalszą aktywność zawodową - odkładany w czasie termin wystąpienia o świadczenie może być jedną z kluczowych decyzji w całym życiu. Dlaczego?

Zmieniane co roku od 1 kwietnia, tablice średniego dalszego trwania życia mają kluczowe znaczenie dla wysokości przyszłej emerytury. Dzieje się tak dlatego, że w tablicach wyliczony jest, jako średnia w miesiącach, okres trwania życia dla osób urodzonych w poszczególnych latach, z rozbiciem na kolejne miesiące roku. Im mniejsza liczba tych miesięcy, tym wyższe świadczenie, bo ZUS wylicza je dzieląc przez liczbę miesięcy pieniądze zgromadzone na koncie i subkoncie przyszłego emeryta.

Znów zaczyna wydłużać się średni wiek życia w Polsce: co to oznacza dla emerytur

Wstępne wyliczenia wskazują, że liczby w tablicach obowiązujących od 1 kwietnia będą wyższe od aktualnych – a więc służących do wyliczenia emerytur do końca marca. W konsekwencji, co zrozumiałe ze względów rachunkowych, niższa będzie wysokość emerytury wyliczonej w kwietniu. Liczby w tablicach są wyższe bo po okresie spadku średniego życia Polaków, do czego przyczyniła się pandemia, znów zaczyna się ono wydłużać.

Trzeba jednak też wiedzieć, że w przypadku osób przesuwających na przyszłość termin przejścia na emeryturę, przy ustalaniu wysokości świadczenia ZUS daje im wybór co do tablic średniego dalszego trwania życia: mogą to być tablice obowiązujące w terminie złożenia wniosku o emeryturę, mogę też by te, które obowiązały podczas osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego.

Możliwość takiego wyboru stawia obecnie w najkorzystniejszej sytuacji osoby, które wiek emerytalny osiągnęły między początkiem kwietnia 2022 r. a końcem marca 2023 r. Najprawdopodobniej bowiem obowiązujące w tym czasie tablice będą dla wyliczenia najkorzystniejsze – wskazywać będą najniższe liczby hipotetycznych miesięcy życia. Sytuacja po pandemii normalizuje się i średni wiek życia Polaków najprawdopodobniej znów będzie systematycznie się wydłużał, co pokażą tablice ustalane dla kolejnych lat.

Co ważne, te osoby z przejściem na emeryturę spieszyć się nie muszą – jeśli bowiem w terminie, w którym złożą wniosek o świadczenie tablice będą pokazywały mniej korzystne dla wyliczenia liczby, zawsze będą mogły zlecić ZUS zastosowanie tablic obowiązujących w dniu, w którym osiągnęły wiek emerytalny.

Doradca emerytalny ZUS pomoże wybrać najlepszy termin złożenia wniosku o emeryturę

Oczywiście tablice średniego dalszego trwania życia to nie jedyna zmienna, którą należy wziąć pod uwagę decydując o terminie przejścia na emeryturę. Dla przykładu przechodząc na emeryturę w lutym od razu korzysta się z marcowej waloryzacji i dostaje czternastkę. Dla innych miesięcy korzystne mogą być takie zmienne jak termin waloryzacji kapitału zgromadzonego na koncie i subkoncie ZUS czy termin wypłaty czternastej emerytury.

Analiza wyliczeń emerytury dla różnych miesięcy tego samego roku pokazuje, że na złożeniu wniosku o emeryturę w optymalnym dla siebie miesiącu można zyskać na wysokości przyszłego świadczenia niemal tyle samo, co wydłużając o rok aktywność zawodową - i o tyle samo w konsekwencji odkładając termin przejścia na emeryturę.

Na szczęście już od dłuższego czasu we wszystkich palcówkach ZUS, w których można złożyć wniosek o emeryturę liczyć można na pomoc doradcy emerytalnego ZUS czyli pracownika tej instytucji, który zajmuje się udzielaniem pomocy seniorom w sprawach związanych z ubieganiem się o przeznaczone dla nich świadczenia. ([email protected]) fot.pixabayDziękujemy za przesłanie błędu