Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
23/01/2022 - 08:25

Od frustrata do miliardera - krótka historia odkurzacza i suszarki

James Dyson, czyli wynalazca m.in. odkurzacza bezworkowego, innowacyjnej suszarki do rąk, suszarki do włosów, oczyszczacza powietrza; przedsiębiorca, znany zwolennik Brexitu, założyciel Uniwersytetu Dysona oraz fundacji, właściciel ziemski, który liczbą hektarów przewyższa Królową Elżbietę II i jeden z najbogatszych Brytyjczyków. Jaka jest historia Jamesa Dysona?

  • James Dyson połączył design, innowacje i wytrwałość, dzięki czemu stworzył globalnie rozpoznawalną markę.
  • Swoją karierę wynalazcy Dyson rozpoczynał od takich wynalazków jak ballbarow, innowacyjne łodzie, aż po oczyszczacze powietrza i najsłynniejsze odkurzacze cyklonowe.
  • Dyson promuje swoją działalność rolniczą i jest bardzo zagorzałym zwolennikiem Brexitu.
  • Dodatkowo przedsięwzięcia Dysona to m.in. uczelnia i fundacja.

Sir James Dyson urodził się w 1947 r. w niewielkiej miejscowości Cromer, Norfolk w Anglii. Jego rodzice byli nauczycielami w szkole, do której uczęszczał sam Dyson, czyli w prestiżowej szkole Gresham. Następnie przeprowadził się do Londynu, gdzie zdobywał wykształcenie w szkołach artystycznych. Dyson nigdy nie uzyskał dyplomu inżyniera i edukował się w zakresie meblarstwa i architektury wnętrz. Natomiast na uczelni Royal College of Art poznał także możliwości łączenia designu z inżynierią i tak się to zaczęło…

 W 1970 r. Dyson rozpoczął pracę w Rotork Controls Ltd., gdzie razem z prezesem firmy, Jeremy Fry’em, zaprojektował swój pierwszy wynalazek, tzw. sea truck, czyli płaskokadłubowy, szybki statek wodny, podobny do małej łodzi desantowej. Mogą być używane do lądowania pojazdów bez pomostów lub urządzeń portowych przez klientów wojskowych lub cywilnych. Już cztery lata później, Dyson założył swoją własną firmę w celu produkcji ballbarrow, czyli kolejnego wynalazku Dysona. Ballbarow jest to plastikowy pojemnik przypominający taczkę, który zamiast na wąskim kole porusza się na kuli rozrzucającej ładunek.

Dyson chciał zaprojektować coś, co będzie przydatne dla każdego, a inspiracją były problemy z tradycyjną taczką, która grzęzła w błocie podczas prac na roli. Początkowo Dyson kierował produkt do centrów ogrodniczych, którzy wyśmiewali „ulepszoną taczkę”. Dyson postanowił umieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie, dzięki czemu zdobył wielu klientów, ale nadal nie udało mu się wyjść na plus, ponieważ, jak twierdzi, zbyt nisko wycenił produkt. W związku z tym, sprzedał większość udziałów w firmie zewnętrznym inwestorom. Jak sam mówi, to był pierwszy i ostatni raz, kiedy zaangażował w biznes zewnętrznych inwestorów. Jego zdaniem lepiej jest ponieść porażkę, jeśli wynalazek nie jest wystarczająco dobry. Finalnie, wynalazek ten odniósł duży sukces komercyjny, choć Dyson miał już wtedy niewiele udziałów w firmie.

W międzyczasie Dyson projektował m.in. ogromną obieraczkę, wózek inwalidzki i wiele innych urządzeń, aż doszedł do ikonicznych odkurzaczy. Do stworzenia odkurzacza cyklonowego zainspirowała go ciągła frustracja związana z tradycyjnymi odkurzaczami oraz problem, z którym pracownicy mierzyli się każdego dnia w fabryce „ballbarow”. Znajdował się tam przyrząd do malowania produktów suchym proszkiem w sprayu, przez co spora część produktu się marnowała i ciężko było ten proszek odkurzyć, a musieli to robić co dwie godziny. Dyson postanowił poszukać rozwiązania i natknął się na metodę cyklonową, ale takie rozwiązanie było ponad jego możliwości finansowe. Dlatego razem z współpracownikami zbudowali ogromny odkurzacz cyklonowy w jeden weekend.

Urządzenie przez całe dnie zbierało proszek, który od teraz nie marnował się i mógł być używany ponownie. Było to coś w rodzaju filtra, który nigdy się nie zapychał. Wtedy Dyson wpadł na przełomowy pomysł: dlaczego nie użyć metody cyklonowej w odkurzaczu? Rozpoczął on swoją pracę nad najpopularniejszym produktem Dysona. Pracował przez 5 lat, testując ok. 5000 prototypów, aż powstał zadowalający model, który zawirowywał napływające brudne powietrze wokół cylindrycznego pojemnika, gdzie kurz był oddzielany siłą odśrodkową i osadzany grawitacyjnie, podczas gdy oczyszczone powietrze wydostawało się górą. Tradycyjni producenci odkurzaczy workowych nie wykazali zainteresowania pomysłem Dysona, dlatego sprzedał odkurzacz pod nazwą G-Force firmie Japońskiej. G-Star odniosło ogromny sukces komercyjny. Dzięki temu, Dyson mógł otworzyć fabrykę w Wielkiej Brytanii i po dwóch latach, mimo wysokiej ceny, był to najlepiej sprzedający się odkurzacz w Wielkiej Brytanii. Linia odkurzaczy została uzupełniona o inne produkty, takie jak nawilżacz i oczyszczacz powietrza, przyrządy do stylizacji włosów, pralki, czy suszarki do rąk. Dyson projektuje swoje produkty z myślą o użytkownikach na całym świecie, np. ze względu na niewielkie pomieszczenia w Japonii, Dyson wyprodukował najmniejszy odkurzacz na świecie.

Urządzenia Dysona są nie tylko innowacyjne i praktyczne, ale wyróżnia je dbałość o design, dzięki czemu Dyson zdobył wiele nagród za wzornictwo i były wystawiane w muzeach sztuki i wzornictwa na całym świecie. Dyson wychowywał się w domu na wsi, a jego rodzice uprawiali drobną rolę. W związku z tym, że zamiłowanie do rolnictwa pozostało z Dysonem na zawsze oraz faktem, iż jest on zagorzałym zwolennikiem produkcji żywności wewnątrz Wielkiej Brytanii oraz Brexitu, posiada on wiele gruntów przeznaczonych pod uprawy i w dużym stopniu rozwija ten obszar swojej działalności, poprzez, m.in. wdrażanie innowacyjnych maszyn, pomieszczeń itp. Mówi się, że Dyson posiada więcej gruntów w Anglii niż Królowa Elżbieta II.

Kolejnym przedsięwzięciem Dysona jest uczelnia wyższa. Jego celem jest edukowanie inżynierów, którzy nie będą tylko projektantami, ale także najlepszymi sprzedawcami swoich produktów i prezesami swoich firm. Z założenia jego uczelni, studenci poświęcają część swojego czasu na zajęcia teoretyczne, a część na pracę w fabrykach/laboratoriach Dysona. James Dyson posiada także swoją fundacje, która wspiera wynalazców, m.in. poprzez konkurs na najlepszy projekt i nagrody finansowe. Jest on także autorem kilku książek, m.in. „Against the odds”, „Design”, „Doing a Dyson” i kilka innych. Jego najnowsza książka pochodzi z 2021 r.oku - „Invention – A Life”. Jego motto to bycie wytrwałym w obliczu zniechęcenia. Patrząc na bezustanną aktywność Jamesa Dysona, jego wytrwałość nie słabnie.

Dyson zatrudnia ponad 13000 osób w 80 krajach, a wartość samego Jamesa Dyson wynosi 16,2 mld funtów i rośnie z roku na rok. Za rok 2020 firma wykazała dochód w wysokości 8,2 miliardów. (E. Jankowska, fot. Pixabay)






Dziękujemy za przesłanie błędu