Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
23/02/2024 - 05:20

Nowy wiek emerytalny: szybka podwyżka dla kobiet, ale na tym nie koniec?

Ostatnie dyskusje związane z wprowadzeniem do obrotu prawnego nowego zasiłku z ZUS – wdowiej renty, odświeżyły problem niskich emerytur kobiet. Już teraz średnia emerytura seniorek jest o 15 proc. niższa od średniej emerytury ogółem, a generalnie emerytury kobiet są o 30 proc. niższe od męskich. Co gorsza, trend ten się pogłębia.

W ocenie wielu ekonomistów, by zatrzymać coraz większe różnice w wysokości emerytur, które w tym samym wieku otrzymują kobiety i mężczyźni, trzeba przede wszystkim podwyższyć wiek emerytalny kobiet.

Dlaczego wszystkie emerytury są coraz niższe, a problem narasta

Ustawowy wiek emerytalny kobiet powinien być taki sam jak mężczyzn czyli wynosić nie 60 lat, jak jest obecnie, ale 65 lat. Czy taka podwyżka nastąpi szybko?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie wyklucza zmiany w wieku emerytalnym w najbliższym czasie. Nie zmienia to faktu, że przed rządem w zakresie emerytur są do rozwiązania trzy problemy – w tym dwa pilnie.

Najważniejszy to ten, z którym borykają się wszystkie kraje europejskie – spadek poziomu życia seniorów między innymi wskutek coraz niższych emerytur, co spowodwane jest wydłużającym się życiem przy niezmiennych od lat zasadach gromadzenia składek emerytalnych w instytucjach takich jak ZUS.
Rachunek matematyczny jest nieubłagany i gdy ten sam kapitał trzeba dzielić na coraz większą liczbę miesięcy życia, zawsze muszą wychodzić coraz niższe wyniki, a jest nimi wysokość comiesięcznej emerytury.

W Polsce próba ustawowego wydłużenia okresu życia, jak wiadomo, zakończyła się polityczną klęską rządzącej partii i to gwarancja, że takie rozwiązanie będzie brane pod uwagę na samym końcu, a rząd i jego ekonomiści szukać będą innych sposobów – najprawdopodobniej skutecznych zachęt do dobrowolnego wydłużania aktywności zawodowej i spóźniania terminu przechodzenia na emeryturę oraz zwiększania kapitałów, z których wypłacane są świadczenia emerytalne.
Z dwojga złego pewnie już raczej rząd zdecyduje się na podwyższenie obowiązkowej składki emerytalnej niż ustawowe zmiany w wieku emerytalnym

Podwyższenie wieku emerytalnego kobiet: bo teraz jest dyskryminacja?

Dwa pilne problemy do rozwiązania to emerytury groszowe – czyli świadczenia w wysokości kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych wypłacane jako emerytura z ZUS – oraz właśnie coraz niższe względem mężczyzn emerytury kobiet.

Tutaj ekonomiści nie są jednak do końca przekonani, że rząd nie odważy się podwyższyć wiek emerytalny kobiet z 60. do 65. lat.

Poza względami ekonomicznymi silnym argumentem za tym rozwiązaniem jest fakt, iż w świetle innych przepisów, w tym tych rangi konstytucyjnej, obecne zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn ma charakter zakazanej dyskryminacji i sprzeczny jest z zasadą równouprawnienia.

W wielu krajach, nie tylko Unii Europejskiej, tak to jest traktowane przez obowiązujące w nich prawo, a w konsekwencji jest jedynie jeden wiek emerytalny przewidywany ustawowo – równy dla kobiet i mężczyzn.  ([email protected]) fot. dassel/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu