Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
15/09/2023 - 08:05

Nowy wiek emerytalny: decyzja już teraz, nową ustawę uchwali nowy Sejm [aktualizacja 15.09.2023]

W tym roku nie ma co liczyć na obniżenie wieku emerytalnego dla osób z długim stażem pracy. Emerytury stażowe po raz kolejny są w programie wyborczym PiS, a dwa projekty ustaw – obywatelski i związkowy, które przez prawie dwa lata nie doczekały się by na poważnie zajął się nimi Sejm, powędrują do kosza.

Nie będzie emerytur stażowych za tej kadencji Sejmu. Nie miał on impulsu politycznego do zajęcia się projektem. W zamian całkiem nieoczekiwanie rząd reanimował wygaszane od czasó1) reformy emerytalnej emerytury pomostowe, które jednak ze stażowymi mają niewiele wspólnego.

Wieloletnia batalia o emerytury stażowe

Na wcześniejsze emerytury idą teraz baletnice i policjanci, ale nie ludzie, którzy przepracowali płacąc obowiązkowe składki ZUS nawet 40 lat, bo poza wyjątkami wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To jawna niesprawiedliwość, bo w większości przypadków ci ludzie nie mają sił do pracy. Na dodatek prezydent w kampanii prezydenckiej obiecał im wcześniejsze emerytury, a potem nic w tej sprawie nie zrobił – wyjaśniali autorzy obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach sstażowych.

Kto ma w ZUS kapitał z obowiązkowych składek emerytalnych w odpowiedniej wysokości, ten powinien mieć prawo do przejścia na emeryturę jeszcze przed ukończeniem 60. czy 65. roku życia – dodawali.

By z emeryturami było naprawdę sprawiedliwie, to skoro już trzeba płacić obowiązkowo składkę emerytalną, osobista decyzja o przejściu na emeryturę powinna zależeć nie tylko od wieku emerytalnego, ale wysokości kapitału zebranego w ZUS, a co najmniej stażu pracy czy liczby lat okresów składkowych, np. 30 dla kobiet 35 lat dla mężczyzn.

Tak nie jest, choć w wybranych zawodach idzie się na emeryturę - ze składek płaconych nie z własnej kieszeni, ale ze środków publicznych – nawet po 10 latach. Nic nie ujmując beneficjentom takich przepisów, bo charakter i ryzyko pracy przez nich wykonywanej to usprawiedliwia, nie powinno być w państwie sprawiedliwości społecznej luki w prawie nie doceniającej Polaków pracujących często już od ukończenia 15. roku życia!

Sejm nie zajął się na poważnie dwoma projektami ustaw

Od końca 2021 r. w Sejmie czekają na uchwalenie dwa projekty ustaw o prawie do wcześniejszej emerytury. Nie czekając na osiągnięcie wieku 60. lat – kobiety lub 65. lat – mężczyźni, przejść na emeryturę dzięki nowym przepisom mogliby – wyłącznie dobrowolnie – jeśli mają wypracowany określony staż, bo zaczynały pracować np. jako pracownicy młodociani. Skoro bowiem zaczynali tak wcześnie, to nic dziwnego, że brakuje im już sił do dalszej aktywności zawodowej.

Pierwszy z wymienionych, to prezydencki projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zakłada on, że o emeryturę niezależnie od wieku będą mogli wystąpić: kobiety po 39 latach pracy oraz mężczyźni po 44 latach pracy. Musi być jednak spełniony dodatkowy warunek: beneficjent takiego przepisu musi mieć zgromadzony w ZUS kapitał ze składek pozwalający na wypłatę emerytury w wysokości przynajmniej minimalnej emerytury, obowiązującej w dniu składania wniosku o świadczenie.

Podobne założenia ma obywatelski projekt ustawy, który zakłada nowelizację ogólnie obowiązującej ustawy o emeryturach. Zgodnie z tym projektem emerytura przysługiwać ma po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni). Podobnie, spełniony powinien być ponadto warunek, że po wyliczeniu świadczenia według zasady tzw. zdefiniowanej składki nie byłoby ono niższe od minimalnej emerytury.

Sejm już na pewno nie rozpatrzy tych projektów, bo przed wyborami kończy już pracę.

Nowe emerytury pomostowe: co po wyborach

Osoby oczekujące na obniżenie wieku emerytalnego po raz kolejny doczekały się wyłącznie wyborczych obietnic. Teraz według programu wyborczego PiS emerytury stażowe mają być wprowadzone przez nowy rząd i Sejm.

Na gorszych warunkach niż zakłada projekt obywatelski i związkowy. By przejść na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego: 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni trzeba mieć przepracowane: 38 lat kobiety, 43 lata mężczyźni.

Oficjalnie więcej szczegółów nie ma, nieoficjalnie mówi się o kolejnych ograniczeniach: brane będą pod uwagę tylko okresy składkowe, ponadto kolejnym warunkiem ma być zgromadzenie w ZUS na kontach składek gwarantujących w sumie wypłatę emerytury w minimalnej wysokości.

Wprowadzenie takich ograniczeń mogą potwierdzać szacowane liczby uprawnionych. Według projektów złożonych już w Sejmie z emerytur po obniżeniu wieku emerytalnego przejść mogłoby od razu nawet 200 tys. osób, według minister rodziny Marleny Maląg – w pierwszym roku obowiązywania ustawy o emeryturach stażowych prawo do skorzystania z nich przysługiwać ma ok. 70 tys. osób. 

Rząd chce emerytur stażowych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także, że rząd planuje wprowadzić program emerytur stażowych, z których skorzystać będą mogły kobiety po 38 latach pracy oraz mężczyźni po 43 latach pracy.

- To wielka, przełomowa zmiana – w szczególności dla tych wszystkich, którzy pracowali najciężej i najdłużej – zaznaczył szef rządu. - Chylę czoła przed wszystkimi paniami i panami, którzy tyle lat przepracowali i ze względów zdrowotnych czy fizycznych, nie chcą lub nie mogą już dłużej pracować – dodał.

Jak wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, program dotyczący emerytur stażowych będzie  jednocześnie wypełnieniem dziedzictwa “Solidarności”.

W czwartek 14 września plany dotyczące emerytur stażowych potwierdził oficjalnie premier Mateusz Morawiecki

 ([email protected]) fot. roxanawilliams1920/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu