Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
07/03/2018 - 15:55

Nowy Sącz/I Brygady: Jak pogodzić kierowców z pieszymi i uniknąć korków? MZD ma propozycję inną niż rondo

Miejski Zarząd Dróg przedstawił koncepcję, która zagwarantuje zgodę między kierowcami a pieszymi, nie będzie korków a sądeczanie będą bezpieczni przechodząc przez ul. I Brygady. Mało tego, dyrektor Grzegorz Mirek wychodząc naprzeciw zapytaniom o sfinansowanie i termin realizacji inwestycji deklaruje: - Można to będzie zrealizować w miarę szybko. O co chodzi?

Chodzi o sygnalizację świetlną, ale nie tę standardową, generującą według sądeczan korki a wzbudzeniową, taką, która reaguje inteligentnie na potrzeby uczestników ruchu drogowego.

W oficjalnym komunikacie drogowcy tłumaczą, że z racji specyfiki skrzyżowania I Brygady – Freislera zatrzymujące się przed przejściem dla pieszych samochody blokowałby wjazd, skręt we Freislera. Trzeba tez pamiętać o tym, że zielone światło dla pieszych musiałoby być włączone przez 25 sekund.

Zobacz też: Freislera – I Brygady! Już pieszym po piętach nikt nie będzie jeździł

Ponadto: - Częste wzbudzanie sygnalizacji świetlnej zlokalizowanej w tym miejscu powodowałyby znaczne utrudnienia w ruchu na tym skrzyżowaniu. Ponadto pieszy na tym przejściu byłby słabo widoczny ze względu na włączanie się ( prawoskręt) z ul.Freislera w ul. I Brygady – donoszą drogowcy.

Dlatego po analizie sytuacji MZD chce  kolejno:

- wykonać przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną wzbudzaną na oddalonym o 70 m przejściu w kierunku hotelu, co umożliwi skrócenie czasu podania sygnału zielonego, a przede wszystkim nie będzie blokowało włączenia z ul. Freislera oraz z ul.I Brygady w ul. Freislera

- wybudować wyspę kryjącą w okolicy postoju TAXI, co pozwoli na skrócenie czasu przejścia dla pieszych oraz poprawi widoczność pieszego na dojściu do przejścia

- wykonać nowe oznakowanie poziome na przejściach dla pieszych - grubowarstwowe na tle czerwonym a dodatkowo namalować piktogramy przed przejściami dla pieszych z symbolem A-17

Zobacz też: Była śmierć, było pospolite ruszenie a I Brygady w projekcie budżetu nie ma!

W efekcie kierowcy będą musieli – chcąc nie chcąc - zdjąć nogę z gazu. Przy czym szef MZD nadmienia, że nadal trwają prace koncepcyjne nad przebudową tego newralgicznego skrzyżowania w rondo.

ES [email protected] Fot.: MZD / archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu