Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
20/11/2021 - 13:00

Nowy dyrektor generalny ratuje Spółkę Kolejową Słowacji

Spółka Kolejowa Słowacji jest spółką akcyjną obsługującą pasażerskie przewozy kolejowe na Słowacji. Firma ma siedzibę w Bratysławie i jest własnością państwa za pośrednictwem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego. Często określana jest jako „Przewoźnik Krajowy”.

Spółka została stworzona w grudniu 2004 r. wraz ze spółką kolejową Cargo Slovakia (transport gruzów). Firma obsługuje przewozy pasażerskie na znacznej części sieci kolei Republiki Słowackiej oraz pociągów SuperCity. Spółka Kolejowa Słowacji obecnie nie jest już jedynym przewoźnikiem pasażerskim na Słowacji. Ponadto na słowackich liniach kursują również pociągi pasażerskie RegioJet, Arriva i Leo Express.

Dyrektorem generalnym ZSSK obecnie jest Roman Koren, który był wcześniej prezesem zarządu. Jego zdaniem, do priorytetów ZSSK powinien należeć transport regionalny. W poprzednich latach ZSSK skupiała się tylko na modernizacji pojazdów. Regiony jednak nie powinny zostać wykluczone z połączeń kolejowych.

Spółka Kolejowa Słowacji od kilku lat boryka się z kilkoma poważnymi kłopotami. Po pierwsze, od ponad trzydziestu lat trwa modernizacja torów na głównej trasie Bratysława-Koszyce. Po zakończeniu modernizacji pociągi powinny kursować prędkością 160 kilometrów na godzinę. Na chwilę obecną trasa została zmodernizowana tylko do około połowy, do stacji Żylina. Należy wspomnieć, że modernizacja torów i węzłów kolejowych dotyczy prawie wyłącznie północy kraju, natomiast południowe połączenie pomiędzy Zwoleniem a Bratysławą nie jest w stanie konkurować autobusom. Po drugie, modernizacja pojazdów kolejowych, przede wszystkim w regionach, które znajdują się w środkowej i wschodniej części kraju. W 2020 r. Region Preszowski nagłośnił sprawę związaną z przesunięciem nowoczesnych pociągów na zachód kraju, co w konsekwencji obniżyło komfort podróżowania pociągami w regionach na wschodzie Słowacji. Dyrektor generalny podkreślił, że państwo nie przekazuje na modernizację pojazdów i torów tyle środków, ile powinno.

Podczas drugiej kadencji rządu Roberta Fico, słowacki rząd wprowadził bezpłatny transport kolejowy dla studentów i emerytów. Efektem było m.in. zwiększenie liczby pasażerów w pociągach. Według szacowań, liczba pasażerów w pociągach w 2019 r. wzrosła do 77,4 mil. w porównaniu z 57,3 mil. w 2015 r., co oznacza wzrost o 35 proc. Krytyka odnosi przede wszystkim do tego, że darmowy transport dla części mieszkańców prowadzi do deformacji na rynku transportowym. Ponad to, zniżka nie wiąże się z miejscem zamieszkania ani z miejscem pracy, co umożliwia pasażerom podróżować bezkosztowo po całym terenie Republiki Słowackiej. Kolejny rząd po 2020 r. zapowiedział zmiany w transporcie kolejowym, natomiast nie zrezygnował z poprzednio wprowadzonych zasad.

Wprowadzenie bezpłatnego transportu dla studentów i emerytów spowodowało spadek liczby płacących podróżujących w pociągach Spółki Kolejowej Słowacji z 44 milionów do 32 milionów, a w konsekwencji spadek zysku spółki o 20 proc. W wyniku pandemii spadła też ogólna liczba pasażerów w podróżujących pociągami – o ile przed pandemią roczna liczba pasażerów wynosiła 77 milionów, o tyle w 2020 r. było to tylko 46 milionów. (Piotr Sieniawski Fot. Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu