Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/04/2018 - 13:25

Nowy budynek sądu w dwadzieścia miesięcy. Na co postawiono?

Dwadzieścia miesięcy potrzebowała prywatna firma Warbud S.A., aby oddać do użytku nowoczesny budynek Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Inwestycję ukończyła sześć miesięcy przed umownym terminem.

Gmach wybudowany przy ul. dr. Smolika 1 jest pierwszą inwestycją Skarbu Państwa, która była realizowana w formule partnerstwa prywatno-publicznego. Prywatny partner, czy spółka Warbud postawiła na najnowsze technologie, co widać zresztą w tym innowacyjnym i energooszczędnym obiekcie.

Zobacz także: Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu otwarta. Sukces formuły PPP [ZDJĘCIA, FILM]

Spółka Warbud przez dwadzieścia najbliższych lat będzie nim zarządzać. Jako partner prywatny od Skarbu Państwa będzie otrzymywać tak zwaną opłatę za dostępność. Po zakończeniu tego okresu, nieruchomość wraz z budynkiem sądowym, zostanie przekazana do dyspozycji trwałemu zarządcy, czyli Sądowi Okręgowemu.

Budynek sądu, który funkcjonuje w nowym miejscu od stycznia tego roku jest na wskroś nowoczesnym obiektem. Od kilkunastu tygodni odbywają się w nim wszystkie rozprawy. W gmachu mającym cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną znajduje się 18 klimatyzowanych sal rozpraw, okazały hol. Obiekt zapewnia komfortowe miejsce pracy dla około 220 osób. Do dyspozycji petentów jest parking na 50 samochodów.

Wczoraj ten okazały budynek, podczas uroczystego otwarcia oglądali między innymi wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak oraz Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

- Jest to pierwsza inwestycja dotycząca budynku sądowego realizowana przez ministerstwo w formule PPP – mówił Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. – Dla nas bardzo ważna i mam nadzieje nie ostatnia. Ta inwestycja została oddana do użytku przed terminem.

Minister Piebiak zaakcentował, odnosząc się do formuły PPP, że tak forma inwestycji mobilizuje partnera prywatnego do tego, żeby zbudował szybko, dobrze i energooszczędnie.

Zobacz także: Luksus, beton i szkło. Nowa siedziba Sądu Rejonowego Nowym Sączu już gotowa [ZDJĘCIA]

- Per saldo będzie można tu mówić o oszczędnościach – dodał wiceminister. -Dzięki partnerstwu możemy rozpoczynać inwestycje, dysponując mniejszą ilością pieniędzy, ponieważ finansowanie rozkłada się, jak w przypadku Nowego Sącza na 20 lat. Ministerstwo stara się poprawiać warunki obsługi petentów. Budujemy nowe budynki sądów oraz prokuratur.

Wiceminister przyznał, że inwestycja w Nowym Sączu jest pilotażem i, że ministerstwo będzie monitorowało na bieżąco, jak ta inwestycja będzie sprawdzała się w praktyce.

Zobacz także: Jaki biznes zrobił z prywatnym biznesem Sąd Rejonowy w Nowym Sączu?

- Na razie ta inwestycja nas przekonuje – stwierdził wiceminister. – Podjęliśmy takie ryzyko.

Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa budowę w formule partnerstwa publiczno-prywatnego budynku dla Sądu Rejowego w Łodzi, który podobnie jak placówka w Nowym Sączu, swoje oddziały ma rozrzucone w kilku miejscach.

[email protected], Fot. IM.

Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu




Otwarcie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu






Dziękujemy za przesłanie błędu