Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
08/03/2023 - 10:15

Nowość w prawie: plan ogólny gminy ma przyspieszyć inwestycje i obniżyć ceny mieszkań

Plany zagospodarowania przestrzennego zostaną zastąpione przez plan ogólny gminy. Szybciej będzie wiadomo co można budować i gdzie dzięki czemu łatwiej będzie wybudować dom lub rozpocząć inwestycję firmową. Wiadomo już od kiedy.

Na swoim drugim marcowym posiedzeniu Rada Ministrów zatwierdziła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Poprzez nowe przepisy rząd chce uprościć, przyspieszyć i ujednolicić procedury dotyczące planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

Tereny pod zabudowę: szansa na niższe ceny mieszkań

– Zastąpimy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego planem ogólnym gminy. Uprościmy procedury planistyczne. Zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy będą bardziej precyzyjne. Udostępnimy darmowy i dostępny dla wszystkich elektroniczny Rejestr Urbanistyczny. Chcemy, by planowanie przestrzenne było szybsze i bardziej zrównoważone – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wiadomo już kiedy dojdzie do planowanej rewolucji w planowaniu przestrzennym. Plan ogólny gminy będzie obowiązkowy od 2026 roku, a wcześniej gminy mogą przygotować i go uchwalić dobrowolnie. Plan ogólny to akt prawa miejscowego, z którym zgodność będą musiały zachować zarówno plany miejscowe jak i decyzje o warunkach zabudowy.

Będzie on określał między innymi zasady lokalizacji nowej funkcji mieszkaniowej w relacji do obsługujących je obiektów, które realizują usługi publiczne, np. szkoła podstawowa, obszar zieleni publicznej.

– Transparentne reguły inwestowania w planie ogólnym gminy oraz sprawne opracowanie nowych i zmiany istniejących planów miejscowych, w tym pod budownictwo mieszkaniowe, to szansa na niższe ceny mieszkań również w dużych miastach – dodaje minister Buda.

Szybsze decyzje lokalizacyjne dla inwestorów

System planowania przestrzennego zostanie uzupełniony o nowy rodzaj miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – zintegrowany plan inwestycyjny, uchwalany na wniosek inwestora. W ten sposób będzie możliwe uchwalenie planu miejscowego oraz realizacja inwestycji przy współudziale inwestora. Uchwalenie takiego planu miejscowego będzie możliwe po podpisaniu umowy pomiędzy gminą a inwestorami, określającej wzajemne prawa i obowiązki stron, w tym zobowiązania inwestora do realizacji inwestycji uzupełniającej.

W 2026 r. ponadto uruchomiony zostanie darmowy i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym. Znajdą się w nim m.in. takie informacje jak: raporty z konsultacji społecznych, decyzje administracyjne związane z planowaniem przestrzennym czy rozstrzygnięcia organów nadzoru.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać zasadniczo po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Opracowanie strategii rozwoju gminy będzie fakultatywne do 1 stycznia 2026 r., a po tym terminie będzie obowiązkowe. ([email protected]) fot.JM







Dziękujemy za przesłanie błędu