Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
23/01/2017 - 08:30

Nowak, Lelek i Adamek: Jest sukces. Inwestycja w Przysietnicy zakończona

Włodarze Starego i Nowego Sącza oraz kierownictwo spółki Sądeckie Wodociągi podsumowały wodno-kanalizacyjną inwestycję w Przysietnicy. Powstało tu 15 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 20 km sieci wodociągowej.

W spotkaniu wzięli udział Jacek Lelek i jego zastępca Kazimierz Gizicki, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, zastępca prezydenta Wojciech Piech, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Starego Sącza Andrzej Stawiarski, prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek, wiceprezes zarządu spółki ds. strategii i rozwoju Krzysztof Głuc, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela  w Przysietnicy ks. prałat Jan Wąchała, Eugeniusz Wojak prezes Wolimexu głównego wykonawcy inwestycji oraz wiele osób zaangażowanych w projekt.

Przysietnica: Co dalej z kanalizacją wsi

Wszyscy podkreślali, że dzięki  wzorowej współpracy Nowego Sącza, Starego Sącza, spółki Sądeckie Wodociągi i wykonawcy wykorzystano ogromną szansę i duże pieniądze unijne. Budowa głównego kolektora i przyłączy poszła błyskawicznie, efekt ekologiczny został osiągnięty. Nie bez znaczenia dla końcowego sukcesu był fakt, że gmina Stary Sącz zdecydowała się szybko na pomoc finansową dla mieszkańców przyłączających się do sieci. Samorząd dotował każdy metr bieżący przyłącza i studzienki kanalizacyjne, dlatego koszty przyłączy były dla mieszkańców dużo niższe. W ubiegłym roku Stary Sącz dofinansował przyłącza kwotą ponad 1 mln zł.

Stary Sącz: Mieszkańcy coraz częściej przyłączają domy do kanalizacji

W Przysietnicy powstało 15 km sieci kanalizacji i 20 km sieci wodociągowej. W sumie w ramach drugiego projektu „Rozbudowa wodociągów i kanalizacji w gminie Nowy Sącz i Stary Sącz" wybudowano 36 km kanalizacji, 40 km wodociągu, stację uzdatniania wody w Gaboniu. W ramach tego samego działania zakupiono dwa pojazdy specjalistyczne do czyszczenia kanalizacji sanitarnej i co również ważne odbudowano 12 km asfaltowej nawierzchni.

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek dziękował prezydentowi Nowego Sącza Ryszardowi Nowakowi za świetną współpracę i wsparcie.

To ogromna inwestycja i sami nie bylibyśmy w stanie jej zrealizować w takim tempie, o ile w ogóle. Sami nie moglibyśmy sięgnąć po tak wysokie fundusze unijne. Te projekt potwierdził starą prawdę, że lepiej grać w zespole.

- Cieszy mnie fakt, że wykorzystaliśmy tę szansę, pomimo tego, że nie było łatwo – mówił z kolei prezydent Ryszard Nowak. - Wykonaliśmy dobrą pracę nie tylko tutaj, ale także w innych miejscach, w Kamionce Wielkiej i Nawojowej. To była wielka szansa, którą wykorzystaliśmy.  Był to projekt, w ramach którego musieliśmy podejmować szybkie decyzje, a także przekonać do tego mieszkańców. Dlatego bez wątpienia jest to znaczący sukces. Zakończona inwestycja jest dowodem na to, że bardzo dobrze nam się współpracuje ze Starym Sączem i ta współpraca będzie kontynuowana – dodawał zadowolony prezydent Nowego Sącza.

Prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek, zwrócił uwagę na fakt, że w ramach wspólnej inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej, w latach 2010-2015 wydanych zostało ponad 300 mln zł i gdyby fundusze unijne i wspólne po nie sięgnięcie, realizacja założonych celów trwałaby ponad pół wieku.

(KB)

zdjęcia: UM Stary Sącz

wodociągi Przysietnica


Dziękujemy za przesłanie błędu