Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
07/04/2024 - 16:15

Nie miał nic, teraz jest miliarderem! Trudno uwierzyć, że na tym zrobił biznes

Ján Lunter w 1991 roku założył małą rodzinną firmę Alfa Bio i rozpoczął produkcję sera tofu. Na początku firma produkowała 200 - 500 kilogramów tofu miesięcznie, obecnie produkcja plasuje się na poziomie ponad 900 ton tofu miesięcznie. Firma Luntera jest największym producentem tofu i żywności roślinnej na Słowacji, a swoje produkty eksportuje do 29 państw na całym świecie.

Ser tofu, bo to o nim będzie dzisiaj mowa, inaczej nazywany twarogiem sojowym lub azjatyckim, pochodzi z Chin. Ma mało kalorii, tłuszczu, nie zawiera cholesterolu, ale za to ma dużo białka, żelaza i wapnia. Produkowany jest w sposób tradycyjny, według receptur niezmiennych od ponad dwóch tysięcy lat, poprzez moczenie ziaren soi, z których w pierwszym etapie przygotowuje się mleko sojowe.

To właśnie ten ser był inspiracją dla Jána Luntera, który w 1991 roku założył małą firmę rodzinną, mieszczącą się w piwnicy rodzinnego domu, w mieście Bańska Bystrzyca. Wtedy jeszcze nie mógł wiedzieć, że kiedyś stanie się ona największym słowackim producentem tofu i żywności roślinnej. Firma otrzymała nazwę Alfa Bio i była pionierem w produkcji tofu przeznaczonego do sprzedaży komercyjnej na terenie Czechosłowacji. Początkowo firma produkowała 200 – 500 kilogramów sera tofu miesięcznie.

Już rok później, w 1992 roku, Ján Lunter otworzył pierwszą wegetariańską restaurację na Słowacji oraz pierwszy sklep pod marką Alfa Bio. Była to pierwsza tego typu restauracja na Słowacji, oferująca produkt, znany wówczas jedynie nielicznym mieszkańcom dawnego bloku wschodniego. Świadczy o tym również porównanie, którego użył jeden z klientów sklepu w latach 90-tych, mówiąc, że tofu jest niczym UFO: białe, niezidentyfikowane i nikt nie wie, skąd się to wzięło. I jak przyszło, tak też odejdzie. Ale jak widać na przykładzie opisywanej dziś firmy, nie tylko nie zostało, ale zagościło w tej części świata na dobre i stale zyskuje na popularności. 

Ján Lunter rozpoczął swoją karierę zawodową jako programista. Studiował automatykę na Wydziale Elektronicznym w Bratysławie i swoją pierwszą firmę założył w raczkującej wówczas branży IT. Nosiła ona nazwę Proces i co ciekawe działa do dziś. Jednak ostatecznie, w poszukiwaniu nowych wyzwań, branże IT zamienił na produkcję tofu i jak się okazuje był to strzał w dziesiątkę.

Lunter, w poszukiwaniu autentycznych receptur i chcąc stale ulepszać oferowane przez siebie produkty, w 1994 roku wysłał członków zarządu Alfa Bio do Japonii, kolebki tofu. To właśnie w Japonii konsumpcja tofu wynosi około 60 kilogramów tofu na głowę, podczas gdy statystyczny Słowak konsumuje średnio około 100 gramów tofu. Starania Luntera przynosiły owoce; produkcja stale rosła, zamówień sukcesywnie przybywało i w 1995 roku firma mogła się już pochwalić produkcją na poziomie 27 000 kilogramów tofu miesięcznie.

Firma od 2001 roku rozpoczęła produkcję roślinnego serka w wersji „francuskiej”. Nowy produkt był przeznaczony do smarowania pieczywa, a powstawał dzięki połączeniu znakomitej jakości francuskich drożdży, tofu i okary.

Ján Lunter, urodzony w 1951 roku, pomyślał również o przyszłości rodzinnego biznesu. W latach 2006 - 2012 roku do firmy dołączyli również synowie Luntera – Juraj, Jakub, Ján oraz Ondrej. Lunter ma również dwie córki.

W 2012 roku rynek słowacki zaczął niewystarczający dla zbytu produktów Alfa Bio, dlatego zarząd zdecydował o wejściu także na rynek czeski. Z kolei w roku 2015 rynki zbytu poszerzono o Polskę, gdzie firma zadbała o własną dystrybucję. W tym samym roku do Alfa Bio dołączyła siostrzana spółka pod nazwą Lunter. Od 2016 roku większość produktów marki Alfa Bio/ Lunter sprzedawana jest na rynki zagraniczne. W 2018 roku rozpoczęto produkcję parówek tofu, produktu unikatowego nawet w skali europejskiej. W latach 2017 – 2018 firma Alfa Bio/ Lunter odnotowała sprzedaż na poziomie 10 milionów euro (około 43 milionów złotych). W 2019 roku było to już 12,9 milionów euro (około 55 milionów złotych). W tym samym roku spółka weszła na cztery nowe rynki, a mianowicie: Niemcy, Włochy, Wielka Brytania oraz Szwecja.

Rok 2020 przyniósł otwarcie spółki Plant Republic GmbH, której zadaniem jest dystrybucja produktów Alfa Bio/ Lunter na terenie Europy Zachodniej. W tym samym roku firma wstąpiła na rynek niemiecki pod marką Lunter Tofu w sieci Rewe. Dzięki temu produkty słowackiej spółki można było znaleźć już na półkach sklepowych w 19 państwach europejskich.

Dalszą innowacją o znaczeniu europejskim było wprowadzenie na rynek Lunter Plant Drink, wyjątkowego napoju roślinnego o kwaśnym smaku, nie zawierającego konserwantów. Od 2021 roku firma dostarczała swoje produkty do 26 państw świata. W 2022 roku serki tofu w wersji do smarowania trafiły nawet do Stanów Zjednoczonych.

Obecnie firma Lunter produkuje ponad 900 ton tofu miesięcznie i sprzedaje swoje produkty do 29 państw świata.

W 2024 roku firma NLT (będąca spółką córką Alfa Bio) oraz regionalny bank Górnej Austrii - Raiffeisen Beteiligungsholding połączyli swoje siły, dzięki czemu powołano do życia spółkę New Originals Company GmbH z siedzibą w Wiedniu. Jak informuje firma, jej celem jest stać się wiodącą europejską firmą w branży tofu, a także innych wegańskich produktów spożywczych pochodzenia roślinnego. Nowa spółka zatrudnia obecnie 350 pracowników.

Ján Lunter został w 2017 roku wybrany na stanowisko marszałka Województwa Bańskobystrzyckiego. Jak się okazuje, rodzina Lunterów stanowi zgraną drużynę i znajduje uznanie nie tylko w biznesie, ponieważ kilka lat później, w wyborach 2022 roku, berło marszałka przejął syn Jána Luntera – Ondrej Lunter.(ISW, Martin Barčík) fot. unspash







Dziękujemy za przesłanie błędu