Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
10/06/2024 - 06:55

Nie masz telewizora ani radia – i tak musisz płacić abonament

Choć abonament z nazwy jest radiowy i telewizyjny, to nazwa nie odnosi się do urządzenie: telewizor, radio ale odbieranego programu. Dlatego pocztą ściąga abonament nie tylko od posiadaczy odbiorników radiowych w samochodach, ale i od osób oglądających telewizję w komputerach i smartfonach lub słuchających radia także za pomocą takich urządzeń przenośnych.

Taka interpretacja przepisów o opłacie radiowo-telewizyjnej została potwierdzona przez orzecznictwo sądowe.

Abonament RTV do zapłaty: wystarczy że komputer lub smartfon są dostosowane do odbioru radia lub telewizji

Na gruncie prawa nie chodzi przy tym o odbiór programów telewizyjnych czy radiowych, ale faktycznie o urządzenie. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o opłatach abonamentowych odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.

W kluczowym dla sprawy wyroku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej i powiązana jest ona z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na konkretnym typie urządzenia. Natomiast abonament to opłata wynikająca z możliwości odbioru programu za pomocą tych urządzeń.

Czy od każdego urządzenia trzeba płacić oddzielny abonament RTV

Takie orzeczenie nadaje pracownikom poczty uprawnionym do kontroli wnoszenia opłaty abonamentowej żądania zapłaty abonamentu RTV i nakładania kary za jej brak.
Oczywiście nie ma problemu jeśli użytkownik ogląda telewizję czy słucha radia na laptopie i smartfonie, ale jednocześnie regularnie opłata abonament radiowo-telewizyjny – w takiej sytuacji nie trzeba takich urządzeń rejestrować oddzielnie ani wnosić dodatkowej opłaty.

Zgodnie z art. 2 ust. 5 przywołanej ustawy wnosi się bowiem tylko jedną opłatę z tytułu abonamentu, niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność. Wtedy bowiem „uiszcza się tylko jedną z opłat, o której mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy a więc opłatę abonamentową za używanie odbiornika radiofonicznego lub wyższą opłatę łączną za używanie odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego”.  [email protected]) Erik_Lucatero/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu