Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/02/2018 - 14:25

Nadchodzi susza. Jak dostać 100 tys. zł dotacji na nawadnianie gospodarstw?

Jeszcze przez półtora tygodnia można składać wnioski o zwrot akcyzy paliwowej. Ponieważ susza w ostatnich latach zniszczyła rolnikom wiele upraw, przed nami dotacje na nawadnianie. Według prognoz grozi nam susza i to największa od 50 lat! Wszystko wskazuje na to, że również i ten rok będzie dla rolników wyzwaniem.

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 roku rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycję w nawadnianie gospodarstwa rolnego.

Jakie warunki trzeba spełnić? Rolnik ubiegający się o dotację powinien:

  • posiadać gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha,
  • trudnić się produkcją zwierzęcą lub roślinną,
  • osiągać przychód w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych, odnotowany w okresie 12 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku,
  • być wpisany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Jakie inwestycje będą objęte wsparciem z ARiMR?

  • ulepszające już istniejące instalacje nawadniające,
  • powiększające obszar nawadniania,
  • jednocześnie ulepszające już istniejące instalacje oraz powiększające obszar nawadniania.

Czytaj też: Uwaga rolnicy! Nadchodzi zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze

Rolnik, który zamierza ubiegać się o dotację, powinien – w przypadku ulepszenia istniejących instalacji – doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 proc., a w przypadku powiększenia obszaru nawadniania – wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko. Z tego względu każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.

Pomoc finansowa na jednego rolnika i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tysięcy złotych, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tysięcy złotych.

A jakie są korzyści dla prowadzących gospodarstwo rolne? W ramach programu rolnicy mogą sfinansować między innymi budowę studni i zbiorników, zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających oraz systemów do sterowania nawadnianiem.

Wnioski można składać w regionalnych oddziałach ARiMR, a także za pośrednictwem biur powiatowych.

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu