Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
14/04/2024 - 06:45

Nadchodzi nowy podatek od ogrzewania mieszkań i domów, ile trzeba będzie zapłacić

Popularnie nazywa się go podatkiem od ogrzewania paliwami emitującymi gazy cieplarniane. Formalnie jest to jednak opłata za emisje do atmosfery, taka sama jaką teraz płacą elektrownie czy niektóre fabryki w ramach ETS (Emission Trading System). ETS 2, który w Unii Europejskiej ma wejść już wkrótce, ma objąć także m.in. transport – stąd szykowany podatek od samochodów nieelektrycznych oraz nieruchomości – podatek od ogrzewania.

Podatek zapłaci w Polsce około 6 milionów  użytkowników – w tym zbiorowych – korzystających z pieców opalanych węglem, olejem opałowym i gazem.

Nowa danina publiczna: średnio 1 200 zł na gospodarstwo domowe

Jak z tego wynika, wygrani będą wszyscy, którzy już przeszli na ogrzewanie pompami ciepła lub elektryczne, o ile prąd pochodzi z własnych ekologicznych źródeł, w tym najpopularniejszych instalacji fotowoltaicznych.

Według obecnych szacunków podatek od ogrzewania wyniesie średnio 1 200 zł od gospodarstwa domowego; jest to odpowiednik opłaty za emisję 6 ton dwutlenku węgla do atmosfery rocznie.

Oczywiście podatek ten – w postaci wyższych opłat – obciąży także właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy korzystają z tak zwanego ciepła systemowego.
Co prawda opłatę w ramach ETS 2 zapłacą dostawcy tego ciepła, ale oczywiście w związku z tym, że zwiększy ona ich koszty, wliczą ją w cenę usługi.

Kto nowego podatku nie zapłaci, ale podwyższą mu opłatę

ETS 2 ma wejść w życie od 1 stycznia 2027 roku. Zostało więc jeszcze nieco czasu, by zaplanować odpowiednią termomodernizację polegającą na wymianie źródła ciepła wykorzystującego paliwa kopalne: węgiel, olej opałowy, gaz – by wymienić te najpopularniejsze, na całkowicie bezemisyjne.

Zakładając pięcioletnią amortyzację takiej inwestycji, przy podatku 1,2 tys. zł rocznie, mamy kwotę 6 tys. zł. Z pewnością doliczyć do tego można będzie dotacje z programu Czyste Powietrze, Mój Prąd i kolejnych, które lada moment powinny wystartować, w tym w ramach krajowego Planu Odbudowy.

Dotyczy to zresztą nie tylko gospodarstw domowych, ale i wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, które mogą korzystać z rozwiązań i dopłat przewidzianych dla stworzonej niedawno instytucji prosumenta lokatorskiego.     [email protected]) fot. Klas_lu/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu