Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
09/08/2023 - 09:10

Mniej formalności przy budowie garaży i instalacji fotowoltaicznych. Rząd zaakceptował zmiany w prawie

Mniej biurokracji przy budowie nowych domów i mieszkań ma przyspieszyć procesy inwestycyjne. Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek 8 sierpnia zmianę rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Formalnie zmianę prawa przygotowało ministerstwo klimatu, ale promotorem nowych rozwiązań jest odpowiedzialne za budownictwo ministerstwo rozwoju.

Budowa bez długiego oczekiwania na decyzje środowiskowe

W rozporządzeniu podniesiono granice powyżej których parkingi i garaże będą wymagały uzyskania czasochłonnych decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Wprowadzono w nim również zmiany dotyczące wysokości progów wymagających decyzji środowiskowej dla inwestycji z zakresu fotowoltaiki.

–  Ułatwienia w budowie nowych budynków mieszkalnych to krótszy czas przygotowania inwestycji nawet o kilka miesięcy, a to przekłada się na wymierne oszczędności finansowe, z których będą mogli skorzystać także klienci deweloperów – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Obecnie obowiązujące progi dla garaży i parkingów zostały określone na bardzo niskim poziomie, przez co odstają znacząco od progów określonych dla pozostałych rodzajów zabudowy. Na obszarach objętych formami ochrony przyrody, decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych jest wymagana dla garaży, parkingów samochodowych lub zespołów parkingów o powierzchni od 0,2 ha, a na pozostałych obszarach od 0,5 ha. Po wprowadzeniu zmian w rozporządzeniu wartości graniczne będą wynosiły odpowiednie 0,5 i 1 ha.

Dotychczasowe wartości progowe dla tych inwestycji są bardziej rygorystyczne niż progi przypisane np. zabudowie przemysłowej, która wywołuje znacznie większe ryzyko środowiskowe. Intencją rządu jest redukcja zbędnych nadregulacji prawnych, które w związku z wymogiem uzyskania decyzji środowiskowych, utrudniają proces inwestycyjny, wydłużając przez to czas uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i generują znaczne obciążenie ekonomiczne po stronie inwestorów. W obecnych realiach i stanie prawnym uzyskanie decyzji środowiskowych staje się znacznym obciążeniem dla podmiotów planujących realizację inwestycji.

Łatwiejsza budowa większych instalacji fotowoltaiczne

Druga zmiana dotyczy fotowoltaiki. Jej efektem będzie zwiększenie progu powierzchni zabudowy dla instalacji fotowoltaicznych z 1 do 2ha (na obszarach nieobjętych formami ochrony przyrody) powyżej którego będzie obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dla obszarów objętych formami ochrony przyrody, próg pozostał bez zmian i wynosi 0,5 ha.

Rozporządzenie Rady Ministrów wchodzi w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia. ([email protected]) fot. mat. prasowe pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu