Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
25/08/2021 - 02:50

Maszty 5G w górę, ceny nieruchomości w dół? Pytamy biura nieruchomości

Czy obecność masztów telefonii komórkowej rzeczywiście niekorzystnie wpływa na ceny nieruchomości? Potencjalni kupcy unikają tego typu miejsc? Sprawdziliśmy, kontaktując się z kilkoma sądeckimi biurami nieruchomości.

Sprzedam dom  wNowym SączuKilka dni temu pisaliśmy o protestach mieszkańców ulicy Podgórskiej. Nie zgadzają się na budowę masztu 5G. Jak mówili, do obaw o własne zdrowie, dochodzą także kwestie finansowe.

 - Wartości naszych nieruchomości spadną o 80 procent. Stajemy się żebrakami - tłumaczył Jacek Pazgan, który opisywał całą sytuację w imieniu mieszkańców.

Postanowiliśmy zatem sprawdzić czy tak jest, jak bardzo ceny spadają, kiedy w pobliżu są maszty telekomunikacyjne (w tym maszty 5G). W tym celu skontaktowaliśmy się z kilkoma sądeckimi biurami nieruchomości . Co ciekawe odpowiedzi były bardzo różne. Przeczytaj też: Możecie sami sprawdzić natężenie pola elektromagnetycznego sądeckich nadajników

Maszty, nie maszty, domy na sprzedaż w Nowym Saczu trzymają ceny...- Nie ma to jakiegoś dużego przełożenia na ceny. Jeśli chodzi o nasze biuro, to nie spotkałam się ze spadkiem cen z powodu obecności w pobliżu masztów telefonii komórkowej. Niezależnie od tego, czy w pobliżu jest taki maszt, ceny pozostają na tym samym poziomie – mówi jeden z pośredników.

- Nie spotkaliśmy się jeszcze żeby ktoś miał problem z siecią 5G. Występują one jedynie, jeśli w pobliżu jest słup wysokiego napięcia. Wtedy ceny rzeczywiście mocno spadają i zainteresowania praktycznie nie ma - uważa z kolei Paulina Maciuszek-Kos z innego biura nieruchomości.

- Nie ma znaczenia czy jest to słup wysokiego napięcia czy maszt 5G. Tego typu budowle zawsza obniżały wartości nieruchomości. Jeśli będzie postawiony na danej działce, cena na pewno będzie dużo niższa. Jeśli tylko w jej pobliżu to cena już niekoniecznie spadnie – twierdzi przedstawicielka kolejnego biura.

Zdania są więc podzielone. Nasi rozmówcy zwracają jednak uwagę, że problemy ze sprzedażą pojawiają się głównie w przypadku słupów wysokiego napięcia. Różnica w poglądach na całą sytuację była widoczna także wśród osób komentujących artykuł o protestach mieszkańców ulicy Podgórskiej.

Niektórzy twierdzili bowiem, że technologia 5G to „krok naprzód” i nie powinno być oporów przed stawianiem tego typu masztów. A wy jak uważacie? Chcielibyście mieć w pobliżu swojego domu tego typu instalacje? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie. ([email protected], fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu