Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
26/05/2017 - 14:10

Masz kablówkę, skasują cię za abonament RTV. To już pewne

Rząd nie ustawał w pomysłach jak skutecznie ściągnąć abonament radiowo-telewizyjny, którego niektórzy po prostu nie płacą. Pomysł ostatecznie się wykluł. Kto ma kablówkę, zapłaci w pakiecie za oglądanie i słuchanie mediów publicznych.

kablówka to abonament rtv

Uproszczenie rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, który właśnie przyjął rząd.

Przeczytaj też Płaczą i płacą. Sądecka skarbówka wchodzi ludziom na pensje za niepłacenie abonamentu RTV
 

Jak to ma wyglądać? Telewizje kablowe i platformy cyfrowe będą ściągać od swoich klientów oświadczenia o zarejestrowaniu odbiorników telewizyjnych. Oświadczenia telewizje kablowe przekażą Poczcie Polskiej.

-Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług - czytamy w komunikacie Centrum Informacja Rządu (CIR)

Padają zarzuty, że to ujawnienie danych klientów telewizji kablowej i  sprawdzanie, kto nie płaci abonamentu.

Przeczytaj też Nie płacisz abonamentu za radio i telewizor? Może ci się upiec

Dane osobowe podmiotów, które muszą płacić abonament, byłyby odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych - takie zapewnienia widnieją w komunikacie CIR, w którym czytamy również, że w proponowane  przepisy umożliwią także łatwiejszą rejestrację odbiorników przez osoby korzystające z usług płatnej telewizji.

Odbiorcy tych usług będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji. 

- Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych - informuje CIR

Projekt zakłada ponadto, że wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień będą nadal realizowane przez Pocztę Polską.

-Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych - napisano w rządowym komunikacie.

Czy niezarejestrowanie odbiornika oznacza odcięcie kablówki?

Brak dokonania rejestracji za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji nie będzie wpływał na ważność umowy o dostarczanie tej telewizji, ani na sposób świadczenia usług przez dostawcę. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie - tak jak dotychczas - podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej - czytamy w komunikacie. 

(ami) fot.A.M [email protected]
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)