Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
10/07/2018 - 08:10

Mają fantazję? Poszli po 40 mln na warszawską giełdę

40 milionów złotych na sfinansowanie deficytu i spłacenie innych zobowiązań, tyle pieniędzy potrzebuje wojewódzki samorząd. Skąd wziąć taką sumę? Z obligacji.


Na działającym przy warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rynku Catalyst zadebiutowały obligacje samorządowe województwa małopolskiego. Samorząd chce w ten sposób pozyskać 40 milionów złotych na sfinansowanie deficytu i spłacenie innych zobowiązań. Małopolska jest drugim województwem w kraju, które się na to zdecydowało.

Czytaj też Marszałek Krupa z czerwoną kartką. Polityczne potyczki o absolutorium

Zdaniem marszałka Jacka Krupy emisja obligacji to nie tylko sposób pozyskania pieniędzy, ale też pomysł na zwrócenie na siebie uwagi inwestorów. Wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych Jacek Fotek uważa, że obligacje województwa małopolskiego należą do bezpiecznych inwestycji, tym bardziej, że  agencja ratingowa Fitch Polska przyznała im ocenę A minus, czyli taką samą, jaką ma gospodarka Polski.

Czytaj też Za dwa miliony zrobili nam Saharę w Małopolsce. To nie żart!

Małopolska zaplanowała w tym roku emisję obligacji na łączną sumę 184 mln zł – co z zeszłoroczną pulą w wysokości 30 mln zł, daje kwotę 214 mln zł. Wykup obligacji według ich wartości nominalnej, w zależności od serii, będzie odbywać się w latach 2023-2031.

[email protected] fot. UMWMDziękujemy za przesłanie błędu