Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
28/04/2020 - 07:10

Kto może dostać 5 tysięcy pożyczki w urzędzie pracy

Drobni przedsiębiorcy, którzy z powodu epidemii koronawirusem przeżywają prawdziwą katastrofę próbują przetrwać za wszelką cenę. Kto może walczy o odroczenie składek w ZUS czy wypłatę tak zwanego postojowego. Właściciele firm przypuścili też szturm na sądecki pośredniak, w którym można się starać o nieoprocentowaną pożyczkę i zyskać potem jej umorzenie.

Urzędnicy sądeckiego pośredniaka mają ostatnio pełne ręce roboty. Przez epidemię koronawirusa w urzędzie nie tylko przybywa bezrobotnych. Po pomoc ruszyli też drobni przedsiębiorcy, którzy w ramach rządowej tarczy antykryzysowej mogą się starać o pożyczkę w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Czytaj też Rusza lawina zwolnień w Nowym Sączu? Ludzkie dramaty kryją się w pośredniaku 

Zainteresowanie jest duże,  bo pożyczka jest prawie nieoprocentowana, a potem można liczyć na jej umorzenie - mówi Jarosław Gliński,  dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy.  - W tej chwili w ewidencji mamy już blisko 2 tys. 156 tys wniosków,  w ewidencji. Te przesyłane drogą papierową poddawane są kwarantannie. Jest ich około 400.

Kto o pożyczkę może się ubiegać? W pierwszej wersji tarczy antykryzysowej wnioski mogli składać ci przedsiębiorcy, którzy zatrudniali jakiegoś pracownika, teraz kiedy weszły w życie kolejne przepisy, czyli od 16 kwietnia, z mikropożyczki mogą skorzystać również samozatrudnieni.  

Czytaj też Prezes uzdrowiskowej spółki pisze czarny scenariusz dla Krynicy 

Jak długo trzeba czekać na pożyczkę po założeniu wniosku? Jeśli dokumenty są kompletne, pieniądze mogą trafić na konto przedsiębiorcy w ciągu kilku dni, ale dyrektor sądeckiego pośredniaka apeluje o cierpliwość, bo – jak tłumaczy -  urząd pracuje w okrojonym składzie.

- Tak jak wszyscy pracodawcy, także i my borykamy się z kłopotami kadrowymi. Pracuje u nas wiele kobiet, które z powodu zamkniętych przedszkoli i żłobków korzystają z opieki nad dziećmi, a niektórzy pracownicy są na zwolnieniach lekarskich.

- Należy uwzględnić również i to, że wprowadzone przez Tarczę 2.0 zmiany przepisów dotyczących udzielania pożyczek powodują, że w przypadku wniosków, które zostały złożone do Sądeckiego Urzędu Pracy przed dniem 20 kwietnia, koniecznym będzie dostarczenie aktualnie obowiązującego druku umowy pożyczki. Pracownicy urzędu kontaktują się telefonicznie z mikroprzedsiębiorcami, którzy złożyli wniosek przed tym terminem i wyjaśniają szczegóły dalszego postępowania, tak aby utrzymać jak najsprawniejszy system udzielania pożyczek. 

Robimy wszystko, żeby to usprawnić i żeby przedsiębiorcy mogli jak najszybciej skorzystać z pomocy – zapewnia Jarosław Gliński. - Nabór wniosków o udzielenie pożyczki jest prowadzony nieprzerwanie od 2 kwietnia i w chwili obecnej nie jest planowane jego zakończenie. W przypadku wyczerpania środków na ten cel, wystąpimy o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na jego realizację.

Czytaj też Jak bracia Koralowie chcą walczyć z koronawirusowym kryzysem lokalnych firm

[email protected]czanin.info fot. D.SDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI