Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
17/09/2019 - 21:20

Krynica:"Patria” ma 85 lat! Luksusowy hotel gościł holenderską parę książęcą

Wybudowany dla światowej sławy tenora Jana Kiepury, luksusowy hotel Patria w Krynicy-Zdroju ma 85 lat! W 1937 roku gościła w nim książęca para holenderska, księżniczka Julianna z małżonkiem. Małżonkowie spędzali na Sądecczyźnie miodowy miesiąc.

W 1927 roku Jan Kiepura wybrał i zakupił plac pod budowę hotelu przy ulicy Pułaskiego 35. Prace przy budowie nadzorował ojciec tenora, Franciszek Kiepura. 
Gmach zaprojektował architekt Bohdan Pniewski, a budowały głównie firmy warszawskie. Modernistyczny obiekt z obrotowymi drzwiami wejściowymi otwarto w Boże Narodzenie 1933 roku. 

W okresie międzywojennym „Patria” była najnowocześniejszym hotelem w uzdrowisku, nie ustępował najlepszym obiektom tego typu w alpejskich kurortach.

W hotelu wypoczywała elita ówczesnej Polski: właściciele ziemscy, senatorowie, artyści, pisarze.

W 1937 roku mieszkała w nim księżna Julianna z mężem Bernardem Biesterfeldem, księciem niemieckim
- Hotel Patria będący własnością Kiepury gości obecnie holenderską parę książęca, księżniczkę Juliannę z małżonkiem. (…)

-Po powrocie do zdrowia księżna Julianna wraz ze swym małżonkiem spędza wywczasy na wycieczkach narciarskich wśród malowniczych zboczy Karpat. – donosiła ówczesna prasa.

W czasie okupacji Niemcy w hotelu urządzili sanatorium oficerskie. Po zakończeniu wojny Franciszek Kiepura przyjechał, aby prowadzić „Patrię”, ale otrzymał akt wywłaszczenia. Budynek zamieniono na sanatorium.

W 1958 roku Jan Kiepura przyjechał do Krynicy, ale nie pozwolono zamieszkać w hotelu. Przygotowano dla niego apartament w Nowym Domu Zdrojowym. 

Wdowa po tenorze, Marta Eggerth, próbowała odzyskać budynek. Jednak NSA podtrzymał orzeczenie, które zapadło przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie w styczniu 2007 roku.  

W myśl tego wyroku roszczenia Marty Eggerth dotyczące zwrotu hotelu „upaństwowionego” po wojnie były bezzasadne. Obecnie Patrią zarządza Uzdrowisko Krynica-Żegiestów.

(MK) fot. aut. , for. arch. Dziękujemy za przesłanie błędu