Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
26/09/2019 - 22:30

Krynica: mury spalonej willi Tatrzańskiej pną się w górę!

Po czterech miesiącach prac widać pnące się w górę mury odtwarzanej, XIX –wiecznej willi Tatrzańskiej w Krynicy-Zdroju. Drewniany budynek, w okresie międzywojennym spłonął w marcu 1987 roku.

Zabytkowa, XIX-wieczna willa Tatrzańska, wybudowana w stylu szwajcarskim przy Bulwarach Dietla w Krynicy-Zdroju,należąca niegdyś do najlepszych pensjonatów w uzdrowisku, jest odtwarzana w bardzo szybkim tempie.

Rekonstrukcja od podstaw, spalonego w 1987 roku pensjonatu ruszyła w połowie maja 2019 roku. Po czterech miesiącach prac budowlanych widać pnące się w górę mury. Po odbudowie w willi będzie hotel.

Rekonstrukcję przeprowadza prywatny inwestor, firma Elfeko S.A. z Gdyni, która zakupiła działkę w 2004 roku. Zakończenie prac planowane jest na sierpień 2020 roku. Koszt inwestycji 8 mln. złotych.

Przy Bulwarach Dietla, wzdłuż Kryniczanki znajdują się XIX-wieczne, drewniane wille i pensjonaty. Tutaj usytuowana jest Romanówka, w której mieści się Muzeum Nikifora, „Węgierska Korona”, „Świteź”, „Kosynier, siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina II stopnia, „Małopolanka, „Willa Białej Róży z  kawiarnią i restauracją, zakładem fotograficznym, sklepem pamiątkarskim.

Niedawno gruntowny lifting przeszedł pensjonat" Wisła", a nieco wcześniej również "Witoldówka, w którym dawniej znajdował się Zakład Dietetyczny doktora Bolesława Skórczewskiego, leczący choroby układu pokarmowego, serca, otyłość oraz cukrzycę.

Willa została przebudowana, murowany budynek przykryto zgodnie z pierwotnym wyglądem drewnianym szalunkiem, zabezpieczonym przed ogniem.

Przy Bulwarach Dietla znajdowała się też willa „Litwinka”, która spłonęła w 1968 roku.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)