Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/09/2021 - 16:00

Kontrakt za blisko 700 milionów. Sądecki Newag podbija Warszawę

To co nie udało się w Małopolsce, bo wojewódzki samorząd postawił na ich konkurenta z Bydgoszczy, w Warszawie poszło na medal. Na początku roku sądecki Newag sfinalizował kontrakt wart 700 milionów złotych z warszawską Szybką Koleją Miejską, teraz już testują pociągi.

Są szybkie, ciche, ekonomiczne i komfortowe. Produkowane w Newagu nowoczesne Impulsy, od kilku lat są prawdziwym hitem regionalnych kolei. Ostatnio jednak wojewódzki samorząd postawił na pociągi Pesy, konkurenta sądeckiego przedsiębiorstwa z Bydgoszczy.

Czytaj też Dlaczego Małopolska kupiła pociągi od bydgoskiej Pesy a nie od sądeckiego Newagu

Kontrakt z małopolskim przewoźnikiem Newagowi się nie udał, ale i tak biznes na Impulsach dobrze się kręci. W lutym sądeckie przedsiębiorstwo dobiło targu z warszawską Szybką Koleją Miejską, dla której produkuje nowy tabor za blisko 700 milionów złotych, teraz już testuje nowe pociągi.  

- . Zanim pojazd zostanie dopuszczony do ruchu, musi przejść szereg szczegółowych testów m.in. w Ośrodku Eksploatacji Toru Doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa w okolicy Żmigrodu. To jedyny tego typu obiekt w Polsce, jeden z sześciu w Europie i ośmiu na świecie. Pętla, po której jeździ pociąg ma  ponad siedem kilometrów.

– Nasz nowy pojazd musi przejść badania układu hamulcowego, elektryki, hałasu, dynamiki czy osiągów trakcyjnych. Będzie także sprawdzany pod kątem dostępności dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się – mówi Alan Beroud, prezes Szybkiej Kolei Miejskiej. Zanim zostanie odebrany musimy mieć absolutną pewność, że jest sprawny technicznie i bezpieczny dla naszych pasażerów i pracowników – dodał.

Pierwsze pociągi Newag dostarczy wiosną 2022 roku. – Realizacja kontraktu dla stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej odbywa się zgodnie z ustalonym harmonogramem produkcji. Kolejne pudła pojazdów Impuls drugiej generacji są przygotowywane do naniesienia odpowiednich powłok lakierniczych, a następnie zabudowy i montażu wnętrza. Jestem pewny, że podróżni i pracownicy SKM docenią komfort i bezpieczeństwo podróży sprawdzonymi pojazdami z platformy Impuls –wyjaśnia prezes Newagu Zbigniew Konieczek.

Czytaj też Taka wielka budowla pnie się w górę ekspresem pod Nowym Sączem [ZDJĘCIA]  

Warszawskie koleje zamówiły 21 pojazdów: 15 złożonych z 5 członów i 6 złożonych z 4 członów. Dzięki temu będzie mógł elastycznie zarządzać podażą miejsc w pociągach, np. w godzinach szczytu. W tandemie złożonym z dwóch 4-członów, który w lecie przyszłego roku jako pierwszy zabierze pasażerów na pokład wygodnie usiądzie 288 osób. W dwóch 5-członach dostępne będą aż 372 miejsca siedzące.

Nowe pojazdy będą klimatyzowane, wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe oraz ratujące życie defibrylatory AED. Producent wprowadził także dodatkowe rozwiązanie dla prowadzącego pojazd. Są nim drzwi w kabinie, dzięki którym maszynista może ją bezpiecznie opuścić bez przechodzenia do strefy pasażerskiej.

Warszawiacy są fanami Impulsów z Nowego Sącza? To właśnie do stolicy, warszawskiej kolei  ponad osiem lat temu trafiły pierwsze wyprodukowane przez Newag - Po kilku latach kontynuujemy naszą współpracę i  możemy dostarczyć pojazdy nowej generacji, Impuls 2 – mówi Konieczek.

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej przewożą ponad 22 mln pasażerów rocznie. Można nimi podróżować po Warszawie, dojechać do lotniska im. Fryderyka Chopina i podwarszawskich miejscowości: Otwocka, Legionowa, Radzymina, Sulejówka czy Pruszkowa. ([email protected]) fot.Newag







Dziękujemy za przesłanie błędu