Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
25/02/2017 - 11:50

Konieczek zapowiada nowy rynkowy hit Newagu

Sądecki Newag wyprodukował swój setny pociąg elektryczny z serii Impuls. Był to ostatni z trzynastu pojazdów zamówionych przez należące do wojewódzkiego samorządu Koleje Małopolskie. Sfinalizowanie wartego ponad ponad 300 mln złotych kontraktu wspólnie fetowali marszałek Jacek Krupa i prezes Newagu Zbigniew Konieczek, który zapowiedział, że flagowy produkt firmy, w przyszłym roku doczeka się następcy.

Małopolskie Impulsy zostały wyprodukowane w niespełna rok i kosztowały ponad 300 mln zł. Województwo kupiło w sumie pięć  pociągów pięcioczłonowych oraz osiem czteroczłonowych. Pierwsze z nich zaczęły wozić pasażerów w grudniu ubiegłego roku Kolejne dotarły do Małopolski i wyjechały na linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w lutym 2017 roku.

Przeczytaj też Newag chce zatrudnić 150 osób, a fachowców jak na lekarstwo

- To właśnie tego typu projekty zmieniają oblicze kolei - mówił podczas uroczystości przekazania przez Newag ostatniego z zamówionych pociągów marszałek Małopolski Jacek Krupa ciągu ostatnich lat - przy ogromnym wsparciu funduszy unijnych - zakupiliśmy w sumie 44 nowoczesne pociągi, które wprowadziły zupełnie nową jakość w podróży koleją po Małopolsce. Zapewniam jednak, że to nie koniec inwestycji w tworzenie kolei na miarę XXI wieku – dodał Krupa.

- Ten setny wyprodukowany Impuls świadczy o tym, że pociąg dobrze się sprawdził na rynku, że pasażerowie i nasi klienci są z niego zadowoleni - powiedział podczas uroczystości prezes Newagu Zbigniew Konieczek, który podkreśla, że atutem tego pojazdu jest jego bezawaryjność - wynosząca 99 proc.

Impulsy Newagu okazały się prawdziwym hitem kolei regionalnych. To najszybszy polski szynowy pojazd pasażerski. Podczas testów na Centralnej Magistrali Kolejowej pociąg pojechał z prędkością 211 km na godzinę. Produkowane w Nowym Sączu pociągi wożą pasażerów w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Lubskiem, na Dolnym Śląsku i na Mazowszu. Spółka sfinalizowała też wart ponad 250 milionów złotych kolejny kontrakt z władzami Pomorza Zachodniego. O produkcje pociągów dla Kolei Małopolskich spółka stoczyła zażartą rywalizację ze swoim największym konkurentem, bydgoska Pesą.

Przeczytaj też Newag kontra Pesa. Starcie o milionowy kontrakt

W sumie sadeckie Impulsy wożą przewoźników w jedenastu województwach w Polsce. Pięć Impulsów zostało też wyprodukowanych na zamówienie włoskiego przewoźnika z siedzibą w Bari. Na włoskie tory pociągi wyjadą po zakończeniu trwających obecnie testów homologacyjnych.

Jak zdradzą prezes Newagu portfel zamówień na Impulsy opiewa na kilkadziesiąt sztuk. Obecnie spółka realizuje kontrakty dla województwa dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, a także kontrakt dla Przewozów Regionalnych. W przyszłym tygodniu Firma podpisze umowę na dostawę pociągów dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie pierwszym przewoźnikiem, który otrzyma pociągi nowej generacji Impuls II. Premierę nowych pociągów Zbigniew Konieczek zapowiada - na przyszły rok.

- Zdobyte doświadczenia na pierwszym, drugim, dziesiątym, dwudziestym pojeździe pozwalały nam na to, aby był on cały ulepszany. W tej chwili doszliśmy już do wniosku, że pora zastanowić się nad Impulsem II - mówił na łamach portalu money.pl szef Newagu.

Przeczytaj też Newag buduje tajemniczą lokomotywę. Dla kogo?

Jakie będą nowe pociągi, tego Konieczek nie zdradza. Wiadomo tylko, że prace nad nowym pojazdem już się rozpoczęły i że konstrukcja pojazdu będzie oparta na poprzedniku, ale zyska on wiele "nowoczesnych rozwiązań ułatwiających życie i przewoźnikom i pasażerom".

 - To będzie hit na rynku i wielka niespodzianka - zaznaczył Konieczek.

Impulsy to w tej chwili podstawowy biznesem Newagu. W tym roku maja dać spółce 70-75 proc. wszystkich przychodów.

Newag szykuje się też do podboju rynku niemieckiego. W maju spółka ma być gotowa do przeprowadzenia audytu Deutsche Bahn.

Po tym audycie, mam nadzieję, że wypadnie on pozytywnie, będziemy gotowi zmierzyć się z bardzo trudnym, niemieckim rynkiem - zapowiedział na łamach Money.pl Zbigniew Konieczek.

(ami) fot. UMWM, Newag, A.M

Firma Newag

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach