Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
30/08/2018 - 07:25

Koniec z biedą na emeryturze? Idzie rewolucja na starość

Bieda na starość wygląda z listów, przesyłanych przez ZUS, które zawierają informacje o prognozowanej emeryturze. Rząd obiecuje, że to zmieni za pomocą Pracowniczych Planów Kapitałowych, które mają być długoterminowym programem oszczędnościowym na, który złożą się pracodawcy, państwo i sami pracownicy.

Rząd przyjął już projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), które mają być jednym  z filarów budowy polskiego kapitału. Wedle zapowiedzi to ma być rewolucja w oszczędzaniu. Przez kilkadziesiąt lat Polacy będą otrzymywać ciut mniejsze wynagrodzenie na rękę, by na starość mieć dodatkowe oszczędności

- Jest to dobrowolny, powszechny, długoterminowy program mający zapewnić lepsze zabezpieczenie emerytalne przyszłych emerytów - mówił premier Mateusz Morawiecki  podczas konferencji prasowej. - Kończymy 25-letnią erę, kiedy pracownik był tylko kosztem. My traktujemy pracowników jak inwestycję.

Jak ma to działać?

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Wedle szacunków to aż jedenaście milionów  mln osób. Dziewięć milionów  pracujących w sektorze prywatnym, 2 miliony w sektorze publicznym. Do PPK będą podłączani wszyscy pracownicy, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne - niezależnie od formy zatrudnienia. Ta zasada nie dotyczy jednak samozatrudnionych.

Przeczytaj też Głodowe emerytury. „Rekordzista” sądeckiego ZUS dostaje… 6 złotych!

Pieniądze - zebrane na indywidualnym koncie PPK - będą inwestowane przez wyspecjalizowane instytucje finansowe - wyjaśniają specjaliści na łamach money.pl.-   Ich wyborem zajmą się pracodawcy wspólnie ze związkami zawodowymi. Mówiąc w dużym uproszczeniu - pracodawca podpisze umowę z jednym z uprawnionych podmiotów do zarządzania środkami. Pracownik, zmieniając miejsce pracy, weźmie niejako ze sobą środki do nowego miejsca, i nowego zarządzającego.

Zapis będzie automatyczny, ale z możliwością rezygnacji z programu. By nie uczestniczyć w PPK, trzeba będzie złożyć odpowiednie dokumenty w miejscu zatrudnienia. Deklarację będzie się składało co cztery lata. W innym wypadku po takim okresie zostaniemy automatycznie zapisani.







Dziękujemy za przesłanie błędu