Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
04/01/2021 - 12:40

Koniec wolnej amerykanki? Umowy o dzieło pod lupą sądeckiego ZUS

Są wolne od wszelkich składek i wiele firm to wykorzystuje. Rząd sprawdzi, ilu Polaków pracuje na umowy o dzieło. W jaki sposób? Z nastaniem nowego roku ta forma zatrudnienia, bez prawa do urlopu i chorobowego, bez odkładania na emeryturę trafia pod lupę Zakładu Ubezpieczeń społecznych, także w Nowym Sączu.

Dlaczego umowy o dzieło mają trafić pod lupę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także w Nowym Sączu?  Ponieważ są wolne od wszelkich składek i wiele firm to wykorzystuje. Tymczasem pracownik jest w ten sposób pozbawiony prawa do urlopu i chorobowego, nie odkłada na emeryturę,  a sam budżet państwa traci na tym miliardy.

Czytaj też Od nowego roku idą w górę ceny za prąd. Jakie zapłacimy rachunki?

Do prowadzenia ewidencji tej formy zatrudnienia ZUS jest zobowiązany od pierwszego stycznia nowego roku.

- Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych umów o dzieło – wyjaśnia Anna Szaniawska, rzeczniczka regionalnego oddziału Zakładu. - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych.

- Gdy projektowaliśmy i realizowaliśmy pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, problemem był brak wystarczających informacji o skali zawieranych w Polsce umów o dzieło. Dzięki tej zmianie będziemy we współpracy z naszymi klientami tworzyć bazę, która pozwoli na ocenę skali tego zjawiska" - tłumaczy Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W zgłoszeniu będą przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie.

Kto będzie zobowiązany do zgłaszania umowy? - Wszyscy płatnicy składek oraz osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek czy też nie – wyjaśnia rzeczniczka regionalnego oddziału i dodaje, że o zawarciu takiej umowy należy poinformować ZUS wypełniając prosty wniosek, który możemy przesłać drogą internetową, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.  Należy go złożyć w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy.

Czytaj też Jak to jest z tą naszą lokalną miłością. Policzyli śluby, rozwody i noworodki

Jak tłumaczy Szaniawska, ten obowiązek nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

- Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS nie obejmuje tych podmiotów, czy jednostek organizacyjnych, na przykład stowarzyszeń, fundacji czy  spółek prawa handlowego, które nie są płatnikami składek, czyli nie mają obowiązku rejestrować się w ZUS jako płatnicy składek, bo nie zgłaszają nikogo, w tym siebie, do ubezpieczeń społecznych – dodaje Szaniawska. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu