Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
15/03/2024 - 18:00

Kończy się ważny termin, przypomina ZUS. Można stracić ciągłość wypłat

Już rusza ostatnie odliczanie. Ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o przyznanie 800 plus na nowy okres rozliczeniowy, startujący z początkiem czerwca, powinni się pospieszyć. Jest coraz mniej czasu na dopełnienie formalności.

800 złotych, tyle od stycznia wynosi świadczenie rodzinne. To pierwsza waloryzacja dotychczasowego 500 plus od momentu jego obowiązywania od 2016 roku.

czytaj też Czytaj też Blondynka musi zarabiać mniej? Prawdziwy skandal w pracy z pracownikiem w spódnicy  

Czasu coraz mniej

Jak przypomina ZUS, żeby  zachować ciągłość wypłat pieniędzy, wniosek o świadczenie musi zostać złożony w określonym terminie. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z możliwością zawieszenia wypłat.

Podobnie jak w poprzednich latach, do 30 kwietnia mogą składać wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres, obowiązujący od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Ci, którzy nie dotrzymają wskazanego terminu wniosek również będą mogli złożyć, jednak w tym przypadku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie wynoszącym do  trzech miesięcy.

Czytaj też Czytaj też Katastrofa przed samymi świętami. Ceny tych produktów szybują w górę 

ZUS  przypomina możliwe terminy dopełnienia  formalności i terminy wypłaty pieniędzy

do 30 kwietnia, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2024
od 1 do 31 maja, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2024
od 1 do 30 czerwca, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2024
od 1 do 31 lipca, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024
od 1 do 31 sierpnia, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024.

Czytaj też Już nie tylko Ukraińcy i Białorusini. Oni też szturmują sądecki rynek pracy 

800 plus. Jak złożyć wniosek

Wnioski  można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Oznacza to, że nie będzie możliwości przekazania dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie papierowej.

- Można to zrobić przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank – jeśli uruchomił tę usługę – przypomina Anna Szaniawska z biura prasowego  regionalnego oddziału Zakładu.

Najwygodniej złożyć wiosek przez aplikację mZUS. Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS. Należy ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store – radzi Szaniawska. - Aplikacja mZUS przyspiesza wypełnienie wniosku. Jeśli ZUS wcześniej już przyznał świadczenie, to wniosek na nowy okres zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient możne je edytować. Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to w kreatorze wniosku rodzic może pobrać ich dane – dodaje  (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie – dodaje rzeczniczka. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu