Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
02/02/2023 - 10:25

Kolejne zmiany w kodeksie pracy. Na niektórych padnie blady strach

Pojawiła się razem z pandemią, ale blisko dwa lata nie mogła się doczekać prawnych uregulowań. Teraz wreszcie zostanie zapisana w kodeksie pracy. Prezydent Andrzej Duda już podpisał w tej sprawie ustawę.

Praca zdalna wreszcie doczekała się prawnych uregulowań. Trzeba było na to czekać blisko dwa lata. W połowie grudnia Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy. Teraz ustawę podpisał prezydent.

Home office na wniosek pracodawcy i pracownika

Jak wedle zapisów ma dokładnie wyglądać praca zdalna? Wszystko zależy od potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Może być całkowita jak i hybrydowa, także na zlecenie, w szczególnych sytuacjach, takich jak  czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii, pożaru czy na przykład awarii na trenie zakładu.

Wniosek o okazjonalne wykonanie pracy zdalnej, w wymiarze nieprzekraczającym dwadzieścia cztery dni w roku kalendarzowym, będzie mógł złożyć sam pracownik Chodzi jednak o sytuacje wyjątkowe, jak na przykład konieczność sprawowania doraźnej opieki nad członkiem rodziny.  

czytaj też Wielkie zmiany dla wdów i wdowców coraz bliżej. Dostaną dwie emerytury?  

Komu pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej

Szczególną ochronę zyskują kobiety w ciąży, rodzice małych dzieci do czwartego roku życia i ci, którzy mają pod opieką niepełnosprawnych. Im pracodawca nie może odmówić home office, no chyba, że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj.

czytaj też Jeśli się z tym pośpieszycie, szybko dostaniecie pieniądze, które się wam należą

Praca w domu…na rauszu

A co jeśli ktoś  na home office jest na alkoholowym wspomaganiu? Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.  Może przy tym użyć alkomatu lub narkotestu.

Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy nietrzeźwy, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy. Pracodawca będzie mógł również wezwać na pomoc policję w celu skontrolowania trzeźwości pracownika, jeżeli uzna, iż istnieje taka konieczność.

czytaj też Będzie zakaz montowania pieców... gazowych. Padają już terminy. Co to oznacza dla właścicieli domów?

Co z pokrywaniem kosztów związanych z pracą w domu?

Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub regulaminie.

Nowe przepisy wejdą w życie pod koniec marca. ([email protected]) fot. pixaby


Dziękujemy za przesłanie błędu