Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
10/07/2021 - 16:00

Kolejna wieża widokowa na Sądecczyźnie do remontu. Zamiast drewna będzie stal

Od ponad roku turyści z żalem spoglądają na zamkniętą wieżę na Mogielicy. Ta jedna z największych atrakcji Beskidu Wyspowego jest zamknięta ma cztery spusty z powodu złego stanu technicznego. Są dobre wiadomości. Stara, drewniana konstrukcja zostanie rozebrana, w jej miejsce stanie zupełnie nowa wieża.

Z powodu złego stanu technicznego ta największa w Beskidzie Niskim atrakcja jest zamknięta na cztery spusty. Turyści, nie mogą wchodzić na drewnianą wieżę na Mogielicy, bo to po prostu niebezpieczne. Tak jest od ponad roku.  To wreszcie ma się zmienić. Dobre wiadomości płyną w urzędu gminy w Dobrej. Samorząd właśnie ogłosił przetarg na modernizację obiektu.

Drewnianą konstrukcję trzeba rozebrać.  Na jej miejscu stanie nowa,  o wysokości ponad dwudziestu metrów.  Zostanie posadowiona na  betonowym fundamencie i będzie mieć metalową konstrukcję z  dachem i tarasem widokowym – wynika z informacji o ogłoszeniu przetargu.

Jaka jest historia wieży na Mogielicy? Na zalesionym szczycie przez długie lata stała wieża triangulacyjna, zwalona przez wichurę na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku – mówi  Czesław Szynalik,  inicjator akcji Odkryj Beskid Wyspowy. - W kwietniu 1980 roku  działacze  limanowskiego oddziału PTTK umieścili na szczycie metalową skrzynkę z zeszytem na wpisy dla przechodzących turystów. Znalazły się tam opisy wejść, wiersze, postulaty stworzenia schroniska i rezerwatu przyrody.

Sam pomysł budowy wieży widokowej na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego powrócił w 2007 roku z inicjatywy władz samorządowych Kamienicy, Słopnic i Dobrej. Inwestycja została zakończona  w 2008 roku. Po kilkunastu latach drewniana konstrukcja dożyła swego kresu.  Metalowa konstrukcją zapewne okaże się trwalsza. (jagienka.mic[email protected]) fot. odkryjbeskidwyspowy.pl. UG Słopnice.

.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu