Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
31/10/2023 - 16:30

Kolejka gondolowa na Malnik i wymagania RDOŚ. Przesunięcie inwestycji o rok?

Trwa procedura związana z wydaniem decyzji środowiskowych uwarunkowań dotyczących budowy kolejki gondolowej na Malnik w Muszynie. RDOŚ w Krakowie wymaga wykonania raportu oddziaływania inwestycji na środowisko w odniesieniu do stacji górnej. A to oznacza prawdopodobnie przesunięcie terminu realizacji przedsięwzięcia co najmniej o rok.

Trwa procedura związana z wydaniem decyzji środowiskowych uwarunkowań dotyczących budowy kolejki gondolowej na Malnik w Muszynie. 

- Niestety, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie zażądała wykonania raportu oddziaływania inwestycji na środowisko w odniesieniu do stacji górnej. A to oznacza odwleczenie terminu realizacji przedsięwzięcia co najmniej o rok. - mówi burmistrz Jan Golba. 

- Oczywiście, w tym przypadku będzie trzeba od podstaw rozpocząć procedurę pozyskiwania środków finansowych, co było już w zasięgu ręki.

- Złożyliśmy zażalenie, jeśli zostanie uwzględnione, możliwa byłaby realizacja tej inwestycji według przygotowanych ustaleń, które są już dokonane oraz ustalonych wniosków, jeśli chodzi o finansowanie. - dodaje włodarz Muszyny. 

- Jednak, jeśli się przeciągnie o rok, to starania będą od samego początku. 

W lutym 2023 roku władze miasta przedstawiły koncepcję dolnej i górnej stacji kolejki gondolowej na Malnik, w dwóch wersjach, regionalnej oraz modernistycznej. Obie poddano społecznej dyskusji, większość mieszkańców wybrała tradycyjną opcją.

Dolna stacja kolejki ma znajdować się na terenie Zapopradzia. Studium realizacji kolei linowej zakłada przebieg trasy z terenów na lewym brzegu Popradu, ponad rzeką, linią kolejową, drogą i zabudowaniami w centralnej części miasta, aż do szczytu Malnika. (MK). fot. wizualizacja UMiGUMuszyna. Dziękujemy za przesłanie błędu