Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/12/2017 - 16:15

Klęczany/Marcinkowice: Błoto z kopalni może być śmiercionośne? A wystarczy wymyć koła...

Kopalnia Surowców Skalnych „Klęczany” trafiła pod obstrzał kierowców z Klęczan i Marcinkowic – przez błoto, które wywożą na kołach i podwoziach auta transportowe nie widać w ogóle poziomych oznakowań na drogach a same drogi zmieniają się w ślizgawkę. – Zaraz ktoś tu zginie! Samorządowcy, do których należy większość udziałów w kopalni twierdzi, że myjki chodzą non stop.

Zobacz też: Wielki falstart czy wielka mistyfikacja? Chełmiec nie będzie miastem od 2018 roku?

- Ja od 14 lat jestem kierowcą zawodowym i jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Od Klęczan do Marcinkowic wszystko jest w błocie: cała jezdnia, przystanki autobusowe a nawet elewacje domów. Człowiek się tu czuje za kółkiem jak na bobsleju, jedzie się z duszą na ramieniu. Żeby takiej bogatej kopalni nie było stać na myjkę do kół? Przecież taka myjka to nie więcej niż sto tysięcy kosztuje – grzmi tamtejszy mieszkaniec, który nie przedstawia się jednak, bo jak twierdzo: nie chce z gminą zadzierać. Co ma gmina do kopalni? Samorząd jest właścicielem większości udziałów przedsiębiorstwa.

Gdy podobne skargi trafiły do Sądeczanin.ino w 2015 roku (pisaliśmy o nich w publikacji Klęczany: Samochody z kopalni brudzą i niszczą drogę prezes KSS „Klęczany” Artur Pietrzak twardo ripostował: - (…) zapewniam, że myjka jest u nas w stałym użyciu. Droga jest myta gruntownie przynajmniej raz dziennie.

Jak to się ma do alarmu Czytelnika? Zadzwoniliśmy do sołtysa z Klęczan.

Stanisław Kantor nie owija w bawełnę. - To nic nowego! Ta wojna trwa już od wielu, wielu lat. Co się wojnę nagłośni, to się wojna kończy i rzeczywiście auta myją. Co temat przycichnie zaczyna się wszystko od nowa. Oni tam rzeczywiście mają myjki i to ze trzy: stacjonarne i przenośne. Tyle, że jedni ich  używają, inni nie. A jak to wygląda na co dzień? Niech pani sobie stanie przy wjeździe na kopalnię jak popada i już nie będzie miała pani żadnych wątpliwości.

- Ja mam bardzo dużo telefonów w tej sprawie. Dzwonią do mnie ludzie i pytają: co się dzieje? Bo wyobraża sobie pani jak po takim błocie się jeździ – zaznacza sołtys. Podkreśla, że i policja swego czasu interesowała się sprawą, ale efekty tych interwencji były wyjątkowo krótkotrwałe…

Miejscowi wspominają, że kiedyś przed wyjazdem z kopalni był nawet szlauch, ale zaraz zrobiła się kolejna wojna, bo jak szlauch poszedł w ruchu, to woda z całym błotem z aut schodziła na podwórka nieruchomości przy torach, na dole.

Z zarządem kopalni nie udało nam się skontaktować telefonicznie, czekamy na komentarz emailowy. Jednocześnie poprosiliśmy o interwencję wójta Bernarda Stawiarskiego i przewodniczącego rady Józefa Zygmunta. Pierwszy nie krył zaskoczenia: - Oni auta i drogę myją – twierdził zdecydowanie. Zygmunt był mniej rygorystyczny i zapewnił, że sprawę wyjaśni a jak trzeba, to i zainterweniuje. Żaden z naszych rozmówców nie był jednak zaskoczony, że takie skargi są.

ES [email protected] Fot.: Czytelnik







Dziękujemy za przesłanie błędu