Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
29/01/2019 - 14:25

Już niedługo nawet kilkaset złotych wpadnie emerytom do kieszeni

Są dobre wiadomości dla tych, którzy mają niskie emerytury. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku seniorzy mogą otrzymać od ZUS nawet kilkaset złotych. To będzie zwrot tego co nadpłacili.

Choć kwota wolna od podatku poszła w górę dwukrotnie, najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie a potem w 2018 r. – do 8000 zł to i tak wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Ci emeryci, którzy mieli najniższe świadczenia otrzymają od ZUS zwrot tego, co nadpłacili.

Czytaj też  Koniec z biedą na emeryturze? Idzie rewolucja na starość

Z wyliczeń, jakie ZUS przygotował dla „Faktu” wynika, że emerytura minimalna (1029,80 zł) generować będzie 111 zł zwrotów, a wszystkie osoby pobierające niższe świadczenia otrzymają jeszcze więcej. Beneficjent renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (772,35 zł) spodziewać się może zwrotu równego 384 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem zapewni zwrot w wysokości aż 463 zł.

Czytaj też Jak sądecki ZUS odciął emeryta od skarpety i listonosza

Z wyliczeń, jakie ZUS przygotował dla Faktu, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029,80 zł brutto, może liczyć na 111 zł zwrotu. Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

Emeryci nie muszą wnioskować o to, żeby dostać pieniądze. Podatki rozliczy ZUS, który wysyła im tylko formularz PIT-40A, z którego dowiedzą się ile wynosi nadpłata podatku.   Deklaracje już są rozsyłane.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI