To jedne z najpopularniejszych aut w Europie. Marka ma już 160 lat
- Adam Opel założył swoją firmę w 1862 r.
- Początkowo zakłady Opla produkowały maszyny do szycia i rowery.
- Pierwsze samochody osobowe Opla były produkowane jeszcze przed I wojną światową.
- Od końca lat 20. XX wieku do 2017 roku Opel był częścią koncernu General Motors.
Początki firmy zaczynają się w 1862 roku. Wtedy Adam Opel rozpoczął budowę maszyn do szycia w swoim rodzinnym mieście Rüsselsheim. Przedsiębiorstwo osiągało sukcesy i już w 1868 roku przeniosło się do większej fabryki. Niedługo potem rodzina Oplów zdecydował się wejść na rynek producentów rowerów.
Kiedy umarł Adam Opel w 1895 roku, jego zakłady produkcji maszyn i rowerów były najlepiej prosperujące w Europie. Synowie postanowili kontynuować biznes. Dopiero po śmierci założyciela firmy, następcy postanowili spróbować sił w motoryzacji.
Pierwsze projekty samochodów postały jeszcze pod koniec XIX wieku. Od 1901 roku Opel zaczął współpracować z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracq. Owocem tej współpracy był model 4/8PS z 1909 r., kompaktowy, lekki, nadający się nawet na trudne drogi, niezawodny i łatwy w obsłudze. Stał się popularny zwłaszcza wśród wiejskich lekarzy i weterynarzy i szybko zyskał przydomek „Doktorwagen”.
Po wybuchu I wojny światowej, przedsiębiorstwo skoncentrowało się na produkcji samochodów ciężarowych, ale nie zaprzestało całkowicie prac nad autami osobowymi. Po zakończeniu działań wojennych produkcja na krótki czas została przerwana przez polecenie władz okupacyjnych.
Wielki powrót nastąpił w drugiej połowie lat 20. XX w. za sprawą modelu 4/12PS, który produkowany był na linii montażowej wzorowanej na modelu amerykańskim. Sukces jest znakomity: zamiast planowanej produkcji 25 samochodów dziennie, w 1927 r. jest ich już pięć razy więcej, a cena zakupu spada z 4500 marek na początku do 1800 marek w 1930 r.
W tym samym okresie Opel trzykrotnie zwiększa liczbę pracowników z 2400 do 7600 osób i wprowadza kompleksową obsługę klienta w Niemczech. Dzięki produkcji taśmowej, model 4/12PS mógł być dostępny dla szerszej liczby odbiorców.
W 1928 roku Opel stał się największym producentem samochodów w Niemczech. Pod wpływem kryzysu w 1929 roku rodzina Oplów sprzedała większościowy pakiet udziałów amerykańskiemu koncernowi General Motors. Amerykanie zapłacili za niemieckiego producenta samochodów ponad 33 miliony dolarów, co jak na ówczesne standardy było ogromną kwotą. Bracia Opel pozostali w radzie nadzorczej spółki.
W 1935 roku koncern zaprezentował model Olimpia, który był pierwszym niemieckim pojazdem z integralną i całkowicie stalową ramą i nadwoziem. Rok później wprowadzony został model samochodu osobowego Kadett, którego do 1940 roku zbudowano 107 tysięcy egzemplarzy.
General Motors czerpał gigantyczne zyski ze sprzedaży Opli aż do wejścia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej. W tym okresie zakłady Opla skoncentrowały się na produkcji ciężarówek Blitz, które były podstawowymi pojazdami transportowymi Wehrmachtu.
Pierwszym samochodem osobowym wyprodukowanym po II wojnie światowej była nieco zmodernizowana przedwojenna Olympia w 1947 roku, a w 1948 roku General Motors ponownie przejął zarządzanie fabryką Opla. Wielki rozkwit rozpoczyna się wraz z powstaniem Republiki Federalnej Niemiec w 1949 roku: produkcja podwaja się, Olympia sprzedaje się znakomicie, model Opel Kapitän jest symbolem statusu i sprzedaje się lepiej niż konkurencja z Mercedesa, a mała ciężarówka Opel Blitz cieszy się ogromnym zainteresowaniem na niezliczonych placach budowy w kraju.
Następne dekady to okres „cudu gospodarczego” w RFN i dalszych sukcesów samochodów marki Opel. Styl aut wzorowany jest często na amerykańskim, co dawało unikatowości na europejskim rynku. Lata 90. ubiegłego wieku okazały się trudną dekadą dla niemieckiego producenta. General Motors przekazał zyski do Detroit, aby zrekompensować własne straty idące w miliardy. W latach 90-tych z Rüsselsheim do Detroit popłynęło łącznie prawie 4,5 mld marek niemieckich.
Po kryzysie finansowym z 2008 roku, General Motors podjął pierwszą próbę sprzedaży Opla. Po wielu miesiącach spekulacji, postanowiono nie dokonywać transakcji. 6 marca 2017 roku, po trwających miesiąc negocjacjach, w których brał udział m.in. rząd Republiki Federalnej Niemiec, niemieckie związki zawodowe, rząd Republiki Francuskiej oraz zarządy koncernów PSA oraz General Motors.
Amerykański koncern po 88-latach nieprzerwanego bycia właścicielem przedsiębiorstwa sprzedał Opla oraz powiązanego z nim Vauxhalla oraz 12 należących do nich zakładów produkcyjnych francuskiemu koncernowi Groupe PSA za kwotę 2,3 mld euro. W styczniu 2021 roku, w wyniku fuzji Groupe PSA z FCA, Opel ponownie zmienił właściciela, wchodząc w skład międzynarodowego konglomeratu Stellantis.
Opel obok Volkswagena pozostaje symbolem niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że firma założona przez Adama Opla jest od prawie 100 lat częścią amerykańskiego koncernu. (Stefan Kasprzyk, fot. Pixabay)