Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/07/2021 - 16:00

Jakby jednej zarazy było mało. Teraz jest afrykańska i to blisko Sądecczyzny

Mamy już jedną straszną zarazę, teraz przyszła kolejna. Do Małopolski dotarł afrykański pomór świń. Ta groźna, zakaźna choroba, która dziesiątkuje trzodę chlewną, zaatakowała Skrzyszów w powiecie tarnowskim. Sądeckie służby weterynaryjne podnoszą alarm. Zalecają wszystkim hodowcom świń z terenu powiatu bezwzględne stosowanie zasad bioasekuracji w gospodarstwach.

O tym, że afrykański pomór świń – ASF – dotarł do  Małopolski poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie Paweł Wałaszek. Zakażenie zostało wykryte w gospodarstwie w Skrzyszowie.  Jak podaje Radio Kraków  zarazę wykryto w hodowli liczącej 50 świń. -  Z tego powodu trzeba wybić te zwierzęta, które same nie padły. W gospodarstwie trwa teraz dezynfekcja. W pozostałych, tych  najbliżej położonych, trwają kontrole służb weterynaryjnych.

- W tej strefie przebywają teraz moi pracownicy. Kontrolują każde gospodarstwo, sprawdzają, czy nie ma hodowli trzody chlewnej, ustalają każdego rolnika, który hoduje zwierzęta i sprawdzają gospodarstwa. Nieszczęściem mojego powiatu jest to, że jest to hodowla bardzo rozdrobniona - od 1,2 5 sztuk trzody chlewnej, do średnio 30 i nie ma tutaj wielkiego s komasowania hodowli – mówi w wypowiedzi dla rozgłośni Wałaszek.

Alarm podniósł też Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Sączu, który wydał hodowcom z terenu całego powiatu zalecenie bezwzględnego stosowania zasad bioasekuracji w gospodarstwach.

  • do pomieszczeń ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami;
  • przed wejściem do pomieszczeń gospodarczych należy wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem biobójczym;
  • -do karmienia świń używać paszy zabezpieczonej przed dostępem zwierząt wolnożyjących;
  •  budynki, w których utrzymywane są świnie należy zabezpieczyć przed dostępem zwierząt wolnożyjących oraz domowych;
  • świnie należy utrzymywać w odrębnych budynkach, w których nie są utrzymywane inne zwierzęta kopytne;
  • do pracy ze zwierzętami należy używać oddzielnego ubrania i pozostawiać go w chlewni;
  • dokonywać bieżącego oczyszczenia i odkażenia preparatami biobójczymi narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń;
  • nie wnosić na teren gospodarstwa tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików;
  • osoby obsługujące świnie nie powinny brać udziału w czynnościach związanych z obsługą świń, jeśli przebywały na terenach leśnych lub brały udział w polowaniach w ciągu 72 godzin;
  • na bieżąco obserwować stan zdrowia świń, a o wszelkich niepokojących objawach – należy niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii.

Afrykański pomór świń nie dotyka ludzi. Nie jesteśmy wrażliwi na zakażenie.  Wirus jest jednak  śmiertelnie groźny dla trzody chlewnej, a do tego bardzo łatwo się rozprzestrzenia.

Choroba pojawiła się w Polsce w lutym 2014 roku. Epidemia została prawdopodobnie przywleczona z Białorusi. Wirus wywodzi się z Afryki, gdzie występuje powszechnie w wielu krajach. Po raz pierwszy była obserwowana w Kenii w 1910 roku u świń, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami. Do roku 1957 choroba ta dotyczyła tylko pewnych regionów Afryki. W roku 1957 po raz pierwszy wystąpiła w Europie ([email protected]) zdjęcie ilustracyjne PSP Nowy Sącz, Fot. GIW/lmtvet.bremen

.






Dziękujemy za przesłanie błędu