Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
16/04/2024 - 09:30

Ile zarabia radny, ile wójt, burmistrz i prezydent. Takie pieniądze po wyborach dostaną starzy wyjadacze i debiutanci

- Chcę mieć wpływ na to co dzieje się w ich mieście czy gminie. - Można było usłyszeć podczas wyborów samorządowych od kandydatów na radnych, wójtów czy burmistrzów. Mówili tak ci, którzy mandat sprawują od lat i ci, którzy o mandat się ubiegali. Ta chęć angażowania się w sprawy lokalnej społeczności jest związana z finansową gratyfikacją. Na jakie zarobki mogą liczyć samorządowcy?

Czytaj też Pędzi ekspresem inwestycja gigant niedaleko Nowego Sącza [ZDJĘCIA] 

Wzięli sprawy w swoje ręce

Samorządy odpowiadają za rozwój regionów, finansowanie inwestycji czy szkoły. Wybór kandydatów do nich powinien decydować o kierunku przyszłości naszych lokalnych ojczyzn. Często nie znamy detali z pracy samorządowców, w tym ich wynagrodzeń, które są określone w ustawach. Na jak duże zarobki mogą liczyć kandydaci w 2024 roku?

Biorą sprawy w swoje ręce i  startują w wyborach samorządowych.  Podkreślają, że chcą mieć wpływ na  rządzenie własną gminą czy  miastem. Bo to samorządy podejmują decyzje dotyczące rozwoju regionów, finansowania inwestycji czy szkół.

- Tylko obiecują, a potem biorą kasę -  można  nierzadko usłyszeć od malkontentów, nie do końca zdających sobie sprawę z tego, że stanowisko radnego, wójta czy burmistrza wiąże się z dużą odpowiedzialnością, co jest odpowiednio wynagradzane. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć samorządowcy?

Czytaj też Będzie przewrót w powiecie nowosądeckim? Jeden komitet zgarnął większość głosów 

Tyle mogą zarobić radni

Ci, którzy zdobyli  mandaty w gminach, powiatach  czy województwa nie  mają stałego wynagrodzenia. Przysługują im diety za uczestniczenie w pracach rady. Wysokość stawki zależy od liczby mieszkańców danego regionu.

Wedle przepisów, miesięcznie maksymalna wysokość diet nie może przekroczyć łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W 2024 roku ta kwota wynosi 1789,42 zł.

Czytaj też Już wiadomo, kiedy ruszą dopłaty do fotowoltaiki. Jakie są nowe zasady Programu Mój prąd 2024  

Dieta zależna od liczby mieszkańców

Radni województw, powiatów z największą liczbą mieszkańców (powyżej 120 tys.) i gmin z największą liczbą mieszkańców (powyżej 100 tys.) zarabiają maksymalnie 4294,61 zł. Dieta sejmikowych radnych nie zależy od liczby mieszkańców. Ta zasada  obowiązuje tylko w radach powiatów i gmin.

Na jakie maksymalne stawki diety mogą teraz liczyć powiatowi radni? Jeśli powiat liczy od 60 do 120 tys.  mieszkańców, samorządowcy dostaną  3650,42 zł (85 proc. maksymalnej stawki), W przypadku powiatu do 60 tys. mieszkańców  to suma  3006,23 zł (70 proc. maksymalnej stawki).

Jak przedstawiają się stawki w radach gmin? W gminach liczących od 15 do 100 tys. mieszkańców - 3220,96 zł (75 proc. maksymalnej stawki). W tych  do 15 tys. mieszkańców - 2147,31 zł (50 proc. maksymalnej stawki)

Czytaj też Piece gazowe, także w domach, idą do obowiązkowej likwidacji. Klamka już zapadła

Ile zarabia wójt, burmistrz i prezydent miasta?

O wysokości ich wynagrodzeń decydują samorządy, które muszą się jednak trzymać wyznaczonych przepisami  granic. Wedle ustawy o pracownikach samorządowych  oraz ustawy z 17 września 2021 roku, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci otrzymują stałe pensje. Miesięczne wynagrodzenie  wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej,  tej samej, która stanowi podstawę wyliczania diet radnych, czyli 1789,42 zł.

Wynika z tego, że w 2024 piastujący stanowiska na najwyższych szczeblach  administracji samorządowej zarabiają maksymalnie 20 041,50 zł. Do tej granicy wliczają się też otrzymane dodatki specjalne.  Maksymalny próg zależny jest od liczby mieszkańców danego samorządu.

Ustawa z 2021 roku wprowadziła także zapisy o minimalnym wynagrodzeniu przysługującym pracownikom zatrudnionym na podstawie wyborów.  Ich uposażenia nie mogą być niższe niż 80 proc. maksymalnej kwoty, czyli 16 033,20 zł. ([email protected]) fot.Dziękujemy za przesłanie błędu