Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
23/04/2021 - 07:10

Idzie rewolucja do seniorów. Będą emerytury bez podatku

Nawet od głodowej emerytury trzeba płacić podatki. Niebawem to się zmieni. To, wedle doniesień, jedno z założeń rządowego, nowego planu dla Polski pod nazwą Nowy Ład. Przywilej zwolnienia z obowiązku odprowadzania podatków nie będzie powszechny. Zyskają go tylko niektórzy seniorzy.

Prezentacja założeń Nowego Ładu miała się odbyć w marcu, ale została przełożona ze względu na pandemię. Wedle zapowiedzi rzecznika prasowego rządu Piotra Müllerama na antenie TVP, nastąpi to już w maju.

Wedle doniesień, nowy rządowy program planu dla Polski ma przynieść dobrą zmianę dla seniorów, którzy zostaną zwolnieni od płacenia podatku. Ten przywilej zyskają jednak tylko ci, których emerytury nie przekracza niewiele ponad 2, 5 tysiąca złotych zł brutto. Będzie dotyczyć to tych wszystkich, których roczne dochody nie przekroczą 30 tys. złotych.  

Czytaj też Zdumiewające! Rekordziści w sądeckim ZUS. Najbiedniejsi i najbogatsi emeryci

Nieopodatkowana emerytura bardzo by się przydała – mówi mieszkanka Nowego Sącza, Anna Basiaga, która w szkole przepracowała ponad trzydzieści lat i żyje ze skromnej emerytury. – To nieco ponad 2 tysiące złotych. Nie narzekam, bo inni mają jeszcze gorzej, ale w naszych emeryckich budżetach liczy się każdy grosz. Starość kosztuje, bo wszystko w człowieku powoli się psuje. Trzeba się ratować lekami, a te są przecież drodze – mówi emerytowana nauczycielka.

Ci, którzy mają jeszcze gorzej, muszą wyżyć za najniższą ustawową emeryturę, która wynosi nieco ponad 1250 zł brutto. Seniorzy na Nowy ład wyczekują, a ekonomiści już liczą, ile to będzie kosztować budżet państwa.

Czytaj też I znowu dostaniemy po kieszeni. Wszystkie liczniki prądu do wymiany  

Jak podaje Sławomir Dudek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, już sama kwota wolna od podatku do 30 tys. zł to koszt co najmniej 60-70 mld zł. Przełożyć się to może na wzrost podatków i innych obciążeń parapodatkowych.

Szczegóły Nowego Planu dla Polski na razie są objęte tajemnicą. Tylko niektóre założenia ujrzały światło dzienne w mediach ([email protected]) fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu