Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/11/2018 - 16:50

Idzie podatkowa rewolucja w stawkach VAT i cenach. Co będzie droższe a co tańsze

Resort finansów szykuje podatkową rewolucję. Nadchodzi koniec różnych stawek VAT i różnej interpretacji fiskusa, jaką stawkę powinniśmy zastosować. To oznacza, że zmienią się również ceny produktów. Za niektóre zapłacimy więcej, za inne mniej.

Skąd ta podatkowa rewolucja. - Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek - wyjaśnia minister finansów, Teresa Czerwińska.

Czytaj też Szykują nowy system poboru opłat na autostradach. Idą zmiany 

- Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych. – ocenia szefowa resortu.

Co w praktyce oznacza ta mała podatkowa rewolucja? Za niektóre produkty zapłacimy więcej, za niektóre mniej. Rząd chce obniżyć stawkę podatku od towarów i usług m.in. na artykuły higieniczne oraz produkty dla niemowląt, w tym: pieluszki, smoczki i foteliki samochodowe. Niższą 5 proc. stawką VAT będzie obłożone  pieczywo. Obecnie pieczywo i produkty ciastkarskie są objęte trzema stawkami 5 proc., 8 proc. i 23 proc. 

Czytaj też Czy w Nowym Sączu zbudują tanie bloki z mieszkaniami do wynajęcia?

Mniej zapłacimy też za owoce tropikalne i cytrusowe oraz niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe). Niższą stawką opodatkowane mają być też zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna - w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Na tym nie koniec. Musztarda oraz przyprawy takie jak słodka papryka, pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek to kolejne produkty z obniżoną stawką podatku.

Jednak zmiany nie oznaczają jedynie obniżek stawki VAT.  Droższa będzie kawa, herbata i soki. Wyższa stawka planowana jest także na lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych. Z 8 proc. ma wzrosnąć do 23 proc., a to może oznaczać droższe napoje z lodem, podawane w kawiarniach

Zaproponowane przez resort finansów zmiany to dobre wiadomości dla czytelników. Gazety, dzienniki i czasopisma - nie tylko drukowane, także w formie elektronicznej - powinny być tańsze, bo resort finansów zdecydował o obniżce VAT-u z 23 na 8 proc.

[email protected] fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu