Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
18/11/2021 - 11:00

I posypały się terminy. Zawirowania wokół budowy łącznika sądeckich obwodnic

Jeden krok do przodu dwa do tyłu. Tak wygląda budowa łącznika sądeckich obwodnic. Wszystkiemu winna zmora inwestorów, czyli odwołania od przetargów na kontrakty. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pod koniec września dokonała wyboru firmy, która nową drogę miała budować, ale konkurenci nie odpuścili i decyzję zakwestionowali. Co postanowiła Krajowa Izba Odwoławcza?

Jeden krok do przodu dwa do tyłu. Tak wygląda budowa łącznika sądeckich obwodnic. Na początku sierpnia, przy ulicy Limanowskiej w Chełmcu, gdzie zostaną wbite pierwsze łopaty, wojewoda Łukasz Kmita w blasku fleszy oficjalnie wręczył zezwolenie na realizację inwestycji Robertowi Jakubiakowi, wicedyrektorowi małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Czytaj też To początek nowej telenoweli o „sądeczance”? Drogę chcą budować… na raty

Wedle optymistycznego, kreślonego przez Jakubiaka scenariusza, wykonawca miał wejść na plac budowy jeszcze przed zimą.  Jednak zaczęła się przetargowa zmora. O kontrakt na budowę sądeckich obwodnic, północnej i zachodniej, walczyło siedem firm. Generalna Dyrekcja przetarg na inwestycje rozstrzygnęła w pod koniec września. Wybór padł na polsko-węgierskie konsorcjum Banimex. To ta sama firma, która wybudowała most helleński i przeprawę w Kurowie.  Opiewającą na 57,5  milionów ofertę uznano za najkorzystniejszą.

Ale terminy się posypały. Od decyzji o wyłonieniu zwycięzcy przetargu odwołała ją konsorcjum Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Austrii. Kosz inwestycji spółka wyliczyła na 49,7 mln złotych. Była to najtańsza oferta. Krajowa Izba Odwoławcza przetarg nakazała unieważnić i ponownie rozpatrzyć złożone propozycje.

Czym się skończyły te przetargowe przepychanki?  Jak poinformowała rzeczniczka  małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Iwona Mikrut, tym razem wybór padł właśnie na austriackie konsorcjum. Co dalej? – Od tej daty pozostałe firmy mają dziesięć dni na ewentualne odwołania wyboru oferty – wyjaśnia Mikrut.

Teraz znowu trzeba trzymać kciuki, żeby na nowo nie rozkręcił się kołowrót z odwołaniami.  Pytanie, ile razy inwestycja będzie wracać do przetargowego punktu wyjścia, pozostaje zatem otwarte.

Budowa łącznika sądeckich obwodnic, północnej i zachodniej,  to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez kierowców inwestycji. Teraz trzeba jechać do Chełmca i skręcać na światłach w lewo, na obwodnicę północną, która jest pozbawiona łącznika i tak naprawdę nie spełnia swojej roli, bo kończy się na drodze krajowej numer 28.

Czytaj też Drogowcy uwinęli się z nowym rondem przed terminem. Koniec z korkami? [ZDJĘCIA]

 - Trzeba wybudować półtora kilometra dwupasmowej jezdni, z dwoma mostami i dwoma wiaduktami.  Do tego dochodzi przebudowa i rozbudowa dróg poprzecznych oraz infrastruktury technicznej – opisuje inwestycję rzeczniczka. -  Konieczna jest też przebudowa wlotu ronda na połączeniu obwodnicy z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 28, na  ulicy Limanowskiej  i drogi powiatowej nr 1583K oraz ronda na połączeniu obwodnicy Chełmca z drogą powiatową nr 1551K  na ulicy Marcinkowickiej – dodaje Iwona Mikrut.  

W ramach inwestycji zostaną też rozbudowane drogi gminne,  ulice Batalionów Chłopskich, Leśna i Węgrzynek. Do tego dojdzie  budowa chodników, także ekranów akustycznych, osadników i separatorów.

Czytaj też Zbudują nam nowy most. Gdzie postawią tę nową przeprawę?

Przypomnijmy, że decyzja środowiskowa dla inwestycji została wydana w październiku trzy lata temu. Od września 2019 roku trwało opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z projektem budowlanym. W listopadzie 2020 roku odbyło się posiedzenie komisji ocen przedsięwzięć inwestycyjnych, a w grudniu został złożony wniosek do wojewody małopolskiego o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji. Pod koniec maja rozpoczęła się procedura przetargowa na budowę. (jagienka.michalik@sadeczanin,.info) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu