Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
10/07/2018 - 08:30

Honorowi dawcy krwi ratują życie. Co dostają w zamian?

Mają wolny dzień w pracy i darmowe badania. Ale to nie wszystkie bonusy. Jakie jeszcze korzyści mają osoby z tytułem honorowego dawcy krwi?


Największą korzyścią oddawania krwi jest pomoc drugiemu człowiekowi i szansa na odmienienie czyjegoś życia. Krwiodawcy nie otrzymują pieniędzy za oddaną krew, jednak aby docenić poświęcenie tych osób, państwo i podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju ulg i przywilejów, z których być może nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Każdemu, kto oddał krew, przysługuje regeneracyjny posiłek w postaci 7 tabliczek czekolady, dwóch soków i trzech wafelków. Krwiodawcy są również zwolnieni z pracy lub szkoły w dniu oddania krwi w centrum krwiodawstwa. Honorowy dawca krwi może uzyskać również bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych - pod warunkiem, że poinformuje o tym wcześniej personel danej placówki. 
Dawca, który oddał kilka razy krew, może otrzymać bezpłatnie lub za niewielką opłatą KrewKartę, czyli kartę identyfikacyjną grupy krwi.

Tytuł "Honorowy Dawca Krwi" przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew.

Czytaj też: Dramatyczne wołanie o krew. I Ty możesz pomóc

Coś, co może zainteresować wiele osób, to ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Podatnik, który w roku podatkowym oddał honorowo krew, może skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew i jej składniki, mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym.

Wysokość należnej ulgi zależy od ilości oddanej krwi. Aby obliczyć wartość darowizny krwi, należy pomnożyć ilość oddanej nieodpłatnie krwi (wyrażoną w litrach) przez 130 zł. 
Istnieje jednak limit odliczenia z tytułu honorowego krwiodawstwa, podobnie jak z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne, który nie może przekroczyć 6 proc. dochodu wykazywanego w zeznaniu.

Osoby z odznaczeniem Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi mają w dodatku możliwość kupowania niektórych leków ze zniżkami. Przedstawiając legitymację "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi"  lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" otrzymuje się możliwość korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. 

Po otrzymaniu tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników możliwe jest uzyskanie zniżek w komunikacji miejskiej. (Istnieją różne przepisy w różnych miastach). Dostępne są również zniżki i ulgi w schroniskach, hotelach, niektórych sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze”. 

Oddawanie krwi ma dużo więcej korzyści niż może się nam wydawać. Pamiętajmy, że każdy z nas może uratować komuś życie i dodatkowo na tym zyskać. Przypominamy także o sądeckiej akcji 725 litrów krwi na 725 lat Nowego Sącza.

Zobacz też: 725 litrów krwi na 725 lat Nowego Sącza 

Karolina KosibaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)