Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
20/12/2019 - 16:10

Gospodarcze wydarzenie roku. Wielki kontrakt Newagu z PKP już realizowany

Kilka spośród 60 lokomotyw, zamówionych przez PKP w nowosądeckim Newagu wyjedzie już dziś na polskie tory. W piątek, w siedzibie firmy, odbyła się konferencja prasowa poświęcona rekordowemu, ponad miliardowemu kontraktowi.

Kontrakt, który łączy Newag i PKP, to element długofalowej inwestycji rządu w polską kolej. Skarb Państwa wyda na modernizację infrastruktury kolejowej aż 76 mld złotych.  

- Realizujemy największy program modernizacji infrastruktury kolejowej. Zwiększy się bezpieczeństwo, zmniejszy się czas podróży, nastąpi modernizacja taboru i poprawi się nośność torów. To dla nas wielkie wyzwanie, ale program postępuje i jest realizowany w bardzo dobrym tempie - mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Lokomotywy z Newagu trafią na polskie tory

- 30 dworców w Małopolsce będzie zmodernizowanych. Mamy okazję na realizację inwestycji taborowych przez PKP Intercity oraz PKP Cargo. W różnych podmiotach, w tym w Newagu mamy zakontraktowane 4 mld zł. W najbliższym czasie część tych pieniędzy trafi już do spółki i mam nadzieję, że pociągi z lokomotywami Newagu będą niezawodnie przewozić pasażerów, których liczba rośnie - dodał Andrzej Bittel. 

Dumy nie ukrywał także Zbigniew Konieczek, prezes Newagu, który z koleją związany jest od lat.

- Z prezesem PKP Krzysztofem Mamińskim pracujemy na kolei 40 lat i nie było jeszcze tak dużego zamówienia jak to, które realizujemy dla PKP Cargo i PKP Intercity. Lokomotywy dla PKP Cargo jeszcze dzisiaj wieczorem wyjadą z Nowego Sącza, a lokomotywy Griffin w najbliższym czasie będą służyć  PKP Intercity. Lokomotywy są już po wszystkich testach i badaniach. Ostatnie trzy z tych ośmiu wyjadą po otrzymaniu certyfikatów. Będą jeździć z prędkością nawet 160 km/h, więc czasy przejazdów mocno się skrócą – dodał Zbigniew Konieczek.

([email protected]) Fot. PS

Lokomotywy z Newagu trafią na polskie tory
Ważny dzień dla nowosądeckiej firmy kolejowej. Dzięki przetargowi dla PKP S.A. na polskie tory trafią lokomotywy za ponad miliard złotych.


Dziękujemy za przesłanie błędu