Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
24/09/2017 - 12:25

Florek w „wPolityce.pl”: Komisja Europejska nie jest praworządna. Równie ostro mówi o samej UE

Ryszard Florek w wywiadzie, którego udzielił portalowi wPolityce.pl nie zostawia suchej nitki na Komisji Europejskiej i równie ostro wypowiada się o przepisach wprowadzanych przez Unię Europejską w sprawach gospodarczych.

- Jeżeli polska firma powołuje się na europejskie prawo, to przez 10 lat nie można tej sprawy rozwiązać tak, żeby to prawo było respektowane. Natomiast, gdy KE ma wątpliwości w sprawie praworządności Polski, to w przeciągu 3 miesięcy zajmuje się już tą sprawą. Zatem tutaj jest problem dyskryminacji Polski przez KE. Komisja Europejska oczekuje od Polski praworządności, a sama nie jest praworządna – to fragment z rozmowy, jaką z Ryszardem Florkiem, prezesem FAKRO opublikował wczoraj (23 września) portal w „wPolityce.pl”.

Zobacz też: Fakro złożyło w Brukseli skargę na ...Komisję Europejską

Dlaczego Florek mówi o KE tak ostro? Bo od 2012 roku czeka na rozstrzygnięcie skargi, którą złożył na firmę Velux, oskarżając ją o nadużywanie swojej pozycji rynkowej a tym samym nieuczciwe działania zachodniego koncernu wobec polskiej firmy FAKRO.

- Jeżeli KE w naszej sprawie milczy, kiedy zachodni koncern łamie prawo, to jaki jest sens, żeby inne polskie firm się rozwijały, kiedy gdy dotrą do pewnego punktu, gdy będą zagrażały zachodnim koncernom, to one będą tak samo łamały prawo przeciwko polskim firmom  – podkreśla w wywiadzie szef sądeckiego potentata.

FAKRO zniecierpliwione brakiem reakcji KE złożyło skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE, ale rozstrzygnięcia nie ma do dziś.

Zobacz też: Wicepremier Morawiecki wesprze Florka w wojnie z Veluxem i Komisją Europejską?

W rozmowie ostro podkreśla, że Unii, do której przystępowała Polska już nie ma a zapada coraz więcej decyzji dyskryminujących m.in. polskich przedsiębiorców na rynku europejskim. Tak według Florka jest w przypadku tzw. stanowisk delegowanych. Przedsiębiorca zwraca tez uwagę na fakt, że we wszystkich tych dziedzinach, w których polscy przedsiębiorcy mogliby mieć prym nad zachodnimi UE od razu wprowadza regulacje, które te możliwości blokują.

Florek popiera też pomysł Beaty Szydło, która chce UE złożyć propozycję utworzenia rady składającej się z przedsiębiorców jako ciała doradczego przy konstruowaniu przepisów przedsiębiorców dotyczących.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)